Czym zajmuje się chemik i jakie wyposażenie powinien posiadać?
Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić, czym dokładnie zajmuje się osoba posiadająca zawód chemika. Ma szeroki wachlarz propozycji i obowiązków, a pracować może w różnych placówkach, niekoniecznie medycznych. No właśnie, ale czym tak naprawdę zajmuje się chemik? I co najważniejsze – jak powinien być wyposażony, aby czuł się w pełni bezpiecznie?
Co robi chemik?
Osoba mogąca nazywać siebie chemikiem to taka, która ukończyła studia wyższe, najlepiej z tytułem magistra lub doktora w dziedzinie chemii lub inżynierii chemicznej. W skład dziedziny naukowej wchodzi biologia, a nawet fizyka, więc zakres możliwych ścieżek kariery jest ogromny. Posiadając licencjat, możesz głównie myć naczynia szklane i pomagać w eksperymentach w szkole. Jednak tytuł magistra i doktora otwiera drzwi do kariery.
Osoba z tytułem chemika zajmuje się badaniem i analizowaniem składów chemicznych substancji organicznych oraz nieorganicznych. Ma pozwolenie na przeprowadzanie badań laboratoryjnych i opracowywanie teorii naukowych. Spektrum dostępnych działań jest naprawdę szerokie, jednak skupiając się na konkretach, najłatwiej jest podkreślić, że obszarem jego zainteresowań są wszelkie reakcje chemiczne oraz produkcja różnorakich substancji lub ich składowych.
Do pracy w laboratorium niezbędne jest wykształcenie i doświadczenie, które nabywa się w formie praktyk na studiach. Można wówczas pracować w placówkach państwowych i prywatnych przedsiębiorstwach. Można nadzorować produkcję tworzyw sztucznych, nawozów, paliw, a także mieć udział w wytwarzaniu wyrobów chemicznych: farby, leki. Nie można nie wspomnieć o opcji pracy dydaktycznej w szkołach i uczelniach wyższych.
Wyposażenie niezbędne w pracy chemika
Jednak na nic się zda żaden chemik, jeśli nie ma odpowiedniego sprzętu chroniącego jego ciało w trakcie eksperymentów. Jednym z ważniejszych elementów są profesjonalne fartuchy BHP, które stanowią swoisty znak rozpoznawczy osób pracujących we wszelkiego rodzaju laboratoriach. Są tak istotne, ponieważ osoba pracująca zajmuje się niebezpiecznymi substancjami, które mogą wyrządzić krzywdę w styczności ze skórą. Wykonane z najwyższej jakości materiału ochronią Cię w każdej sytuacji!
Dodatkową ochronę stanowią specjalne okulary, a nawet przyłbice. Wszelkie oparu lub buchnięcia powietrza mogą uszkodzić lub podrażnić śluzówkę oka. Jest to nie tylko bardzo bolesne, ale w konsekwencji może prowadzić do ślepoty. Głównymi, pracującymi kończynami są dłonie, które są niezwykle narażone na jakiekolwiek uszkodzenie. Zabezpieczając je odpowiednio, masz pewność, że żadna praca Ci nie będzie straszna!
Nie tylko ubiór i akcesoria BHP mają znaczenie. Pamiętaj, że najważniejsze jest zachowywanie ostrożności i delikatne obchodzenie się z wszelkimi substancjami oraz ich dawkami. Zawsze przed przystąpieniem do zajęć praktycznych, należy przestudiować i powtórzyć praktykę. Odpowiedzialne podejście jest kluczem, a w trakcie nauki wymarzonego zawodu jesteśmy w stanie wyrobić je w nawyk.
Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył Ci, co jest istotne w pracy chemika i na czym ona polega, w wielkim skrócie. Życzymy powodzenia na drodze zawodowej!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana