Czym zajmują się okręgowe stacje kontroli pojazdów?
Pojęcie stacja kontroli pojazdów nie jest obce żadnemu kierowcy. Istnieją jednak dwa rodzaje stacji kontroli pojazdów – podstawowa i okręgowa. Różnią się od siebie przede wszystkim zakresem świadczonych usług. Mimo to obie stacje mają za zadanie sprawdzić stan techniczny pojazdów. Co to oznacza i jak dokonuje się oceny sprawności danego pojazdu? Warto wiedzieć, zanim umówimy się do okręgowej stacji kontroli pojazdów.
Badania techniczne
Każdy pojazd bezwzględnie musi posiadać ważne badania techniczne. Potwierdzają one brak przeciwwskazań pojazdu do poruszania się po drogach. Wykonanie badań technicznych ma na celu sprawdzenie, czy dany pojazd ze względu na stan techniczny nie zagraża kierowcy, innym uczestnikom ruchu oraz środowisku.
Jak tłumaczy diagnosta z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Motozeg – Diagnostyka: Podczas użytkowania pojazdu wszystkie podzespoły się zużywają, dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy pojazd funkcjonuje poprawnie po danym okresie użytkowania. W przypadku nowych pojazdów przegląd techniczny powinien być wykonany po raz pierwszy 3 lata od daty pierwszej rejestracji, następnie w przeciągu 2 lat od przeprowadzonego pierwszego badania. Termin kolejnego badania technicznego jest wskazany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Brak aktualnych badań technicznych może skutkować mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, dlatego należy pamiętać o jego regularnym wykonywaniu.
Zakres usług okręgowej stacji kontroli pojazdów
W porównaniu do podstawowej stacji kontroli pojazdów ta okręgowa posiada szerszy zakres usług. Mianowicie na stacji okręgowej okresowe badania techniczne przeprowadza się u wszystkich pojazdów do i powyżej 3,5 tony. Natomiast podstawowa stacja kontroli pojazdów może wykonywać przeglądy samochodów tylko do masy 3,5 tony. Ponadto na okręgowej stacji kontroli pojazdów nie tylko wykonamy okresowe badania techniczne, ale również te dodatkowe. W tym miejscu wykonuje się badania techniczne pojazdów po kolizji oraz samochodów skierowanych na ponowne badania przez policję lub inny organ kontroli ruchu drogowego.
Co jest sprawdzane podczas badań technicznych?
Badania techniczne każdego pojazdu obejmują przede wszystkim sprawdzenie poprawnego działania podstawowych układów w samochodzie. Diagnosta wykonujący badanie sprawdza zatem stan techniczny układu kierowniczego, hamulcowego oraz elementów zawieszenia. Ponadto podczas przeglądu technicznego sprawdzone zostaje oświetlenie pojazdu i wyposażenie w niezbędny trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę, a także sprawdzona zostaje legalność danego pojazdu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana