Czym się różnią stalowe rury ze szwem od rur bez szwu?
Rury stalowe to jeden z podstawowych wyrobów hutniczych. Znajdują one zastosowanie w różnego rodzaju branżach – przy ich pomocy wykonuje się instalacje na potrzeby energetyki, produkcji, budownictwa. I choć na pozór wszystkie rury wyglądają bardzo podobnie, to można podzielić je na dwie kategorie, mianowicie szwowe oraz bez szwu. Na czym polega różnica między nimi i dlaczego jest ona tak ważna?
Charakterystyka rur szwowych
W produkcji rur ze szwem wykorzystuje się płaskie półprodukty, takie jak taśmy oraz blach, którym w procesie zwijania nadaje się formę walca. Następnie stykają się ze sobą krawędzie materiału są ze sobą spawane lub zgrzewane w celu połączenia trwałego, szczelnego połączenia. Tak przygotowaną rurę ponownie się walcuje, dzięki czemu zyskuje ona ostateczny kształt a powstawały w miejscu łączenia szew zostaje wygładzone.
Jak powstają rury bezszwowe?
Jak widzimy, szew jest pozostałością po danej technice obróbki materiału. Oznacza to, że rury bezszwowe muszą być wytwarzane w innych sposób. Istotnie, tak jest – w ich produkcji wykorzystuje się proces walcowania materiału pod postacią wlewki metalowej o okrągłym lub kwadratowym przekroju. Odbywa się to między specjalnymi, nachylonymi walcami. Otrzymany w ten sposób element jest następnie cięty do pożądanej długości. Co ciekawe, obie technologie produkcji rur stalowych zostały wprowadzone w XIX wieku – rury szwowe pojawiły się wcześniej, bo w pierwszym kwartale stulecia, natomiast bezszwowe pod jego koniec. Rury obu rodzajów znajdziemy w ofercie firmy KA4.
Z szwem czy bez szwu? Co wybrać?
Odmienne techniki produkcji rur nie są oczywiście bez znaczenia dla parametrów ostatecznego wyrobu. Podstawowa różnica w tej materii tkwi w wytrzymałości rur. Produkty z szwem są generalnie dużo mniej wytrzymałe i przez to bardzie podatne na uszkodzenia – miejsca łączenia krawędzi jest ich słabym punktem, który na przykład w wyniku działania nadmiernego ciśnienia przepływającej cieczy może pęknąć. Dlatego rury tego typu mogą być stosowane wyłącznie tam, gdzie nie ma dużego ryzyka podobnych uszkodzeń. Rury bezszwowe, choć pod względem wytrzymałości dużo bardziej przystępne i uniwersalne, są – ze względu na bardziej skomplikowany i czasochłonny sposób produkcji – znacznie droższe od bezszwowych odpowiedników. Dlatego też w celu obniżenia ogólnych kosztów wykonania instalacji przemysłowej, chemicznych czy innej, rury bezszwowe wykorzystuje się wyłącznie do wykonania odcinków szczególnie narażonych na różnego rodzaju uszkodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana