Czym się różnią badania okulistyczne wykonywane u dzieci, od badań wykonywanych u dorosłych?
Wzrok jest bardzo ważny, dzięki niemu możemy obserwować co dzieje się wokół nas. Zdarzają się jednak różne wady, które można leczyć lub korygować noszonymi okularami. Ważne jest, by już u najmłodszych regularnie sprawdzać wzrok. Dorośli również powinni pamiętać o badaniach kontrolnych. Ze względu na różnicę wieku, badania przeprowadzane u dzieci i dorosłych różnią się trochę. Pytanie brzmi jak bardzo?
Na czym polega badanie wzroku u dzieci?
U dzieci problemy ze wzrokiem często mogą być długo niezauważone. Dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, że to, co widzi, nie jest normą. Dlatego też ważne są badania kontrolne tym bardziej, gdy rodzice mają wadę wzroku. U dzieci wzrok bada się już po urodzeniu, jest to przesiewowe sprawdzanie u wszystkich noworodków. Później, jeśli nie wykryto nieprawidłowości w okresie niemowlęcym, bada się m.in. dno oka (jedno z podstawowych badań zarówno u dzieci, jak i dorosłych), ruchy gałek, ustawienie oczu. U starszych dzieci sprawdza się ostrość wzroku za pomocą tablic z rysunkami zamiast liter i cyfr, które pokazuje się dorosłym. Wykonuje się również tzw. cover test, czyli sprawdzenie wzroku poprzez naprzemienne zasłanianie jednego z oczu. Jeśli okaże się, że u dziecka konieczna jest korekcja wady, to pomoc w dobraniu odpowiednich okularów oferuje Centrum Okulistyczno-Optyczne Elżbieta Radziszewska. Nie wszystkie dzieci lubią nosić okulary, ale rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak istotne to jest.
Jak wygląda badanie wzroku u dorosłych?
Osoby dorosłe, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe, regularnie muszą sprawdzać swój wzrok. Również wraz z upływem czasu wzrok może ulec pogorszeniu, dlatego w przypadku zauważenia problemów z widzeniem należy sprawdzić, czy nie są potrzebne okulary. Badanie wzroku może być wykonane przez odpowiedniego specjalistę w salonie optycznym. W trakcie wizyty zostanie sprawdzone m.in. ciśnienie wewnątrzgałkowe, pole widzenia, dno oka oraz ostrość widzenia. Do badań wykorzystuje się np. tablice z cyframi i literami oraz takie urządzenia jak tomograf siatkówki OCT lub topograf rogówki. Jednym z podstawowych urządzeń jest foropter, dzięki któremu dokładnie można określić wadę wzroku. Dzięki tym wszystkim badaniom można precyzyjnie określić czy i jakie okulary są potrzebne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana