Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?
![Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej? Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-271771-czym-sie-rozni-ksiegowosc-pelna-od-uproszczonej.jpg)
Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z obowiązkiem prowadzenia ewidencji księgowej, rozrachunków. Przedsiębiorcy – w zależności od typu podmiotu lub skali obrotu finansowego – mają do wyboru księgowość uproszczoną lub pełną. Czym różnią się oba rodzaje? Jakie firmy są zobligowane do prowadzenia księgowości pełnej, a jakie mogą poprzestać na księgowości uproszczonej?
Czym jest księgowość uproszczona?
Księgowość uproszczona to księgowość dla małych firm. Polega ona na prowadzeniu ewidencji wszystkich operacji gospodarczych z wykorzystaniem jednej z trzech form – karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR). To popularna, łatwa forma ewidencjonowania przychodów i wydatków w danej firmie. Najczęściej decydują się na nie małe i średnie przedsiębiorstwa, a także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Księgowość uproszczona nie daje jednak pełnego obrazu, jak wygląda sytuacja finansowa w firmie. Nie da się z nią zaplanować rozwoju przedsiębiorstwa czy przeprowadzenia jego dokładnej analizy finansowej.
Biuro Księgowo-Podatkowe ze Szczecina specjalizuje się w obsłudze księgowo-podatkowej małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych.
Czym charakteryzuje się księgowość pełna?
Księgowości pełnej nie da się prowadzić samodzielnie – to bardzo szczegółowy, precyzyjny, skomplikowany typ księgowości. Zajmują się tym profesjonalne biura rachunkowe. Prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkiem:
Spółek handlowych (kapitałowych, osobowych, w organizacji),
Spółek cywilnych,
Osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich – jeśli ich przychody netto za poprzedni rok obrotowy wyniosły minimum 2 miliony euro (równowartość tej kwoty w walucie polskiej).
Księgowość pełna polega nie tylko na obliczeniu podatku. W jej wyniku można przeprowadzić dokładną analizę sytuacji finansowej firmy. Księgowi prowadzą specjalne księgi handlowe, które umożliwiają bieżącą kontrolę finansów przedsiębiorstwa. Bazując na wszystkich danych, można również dokonywać finansowych prognoz na przyszłość. Księgowość pełna to gwarancja efektywnego zarządzania firmą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Rachunkowość - usługi
Tomek PHU Tomasz Ślósarczyk
woj. mazowieckie03-840 Warszawa, Grochowska 304 lok. 24
-