Czym się charakteryzują rowery szosowe?
Rowery to często wybierany przez nas środek transportu. Podróżujemy nimi do pracy, czy wybieramy się w dalekie rodzinne wycieczki. Jest to zatem nie tylko środek transportu, ale również sposób na spędzenie wolnego czasu. Szczególnym rodzajem roweru, jest rower szosowy. Warto poznać jego cechy charakterystyczne, bo może się okazać, że jest to idealny model dla wielu z nas. Czym zatem różni się rower szosowy od pozostałych modeli?
Podstawowe informacje o rowerach szosowych
Budowa roweru szosowego jest bardzo charakterystyczna, dzięki czemu ten model wyróżnia się spośród innych. Rower szosowy nazywany jest kolarką, a wszystko dlatego, że przeznaczony jest do jazdy po utwardzonej powierzchni.
Jak mówią specjaliści ze sklepu Northtec: Rowery szosowe posiadają, między innymi bardzo lekką budowę ramy oraz charakterystyczną kierownicę, ponieważ umożliwia to osiąganie większych prędkości przez kolarzy. Rower szosowy służy przede wszystkim do szybkiego poruszania się po powierzchniach gładkich, takich jak asfalt, więc są to rowery najczęściej wybierane do sportowej jazdy.
Rama roweru szosowego
Na szczególną uwagę w budowie roweru szosowego zasługuje jego rama. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Wszystko ze względu na fakt, że jest bardzo lekka. Najczęściej rama roweru szosowego wykonana jest z aluminium lub z karbonu. Konstrukcja również jest bardzo charakterystyczna, ponieważ przyjmuje pochyloną pozycję. W niektórych modelach możemy spotkać się również z ramą w położeniu praktycznie poziomym. Osoby, które jeżdżą rowerami szosowymi w celach sportowych oraz zawodowych, kierują się zasadą - im lżejsza masa roweru, tym lepiej. Dlatego producenci rowerów rywalizują między sobą, aby ich modele były jak najlżejsze. Niezależnie od tego, czy będziemy na rowerze szosowym jeździć amatorsko, czy zawodowo, powinniśmy dobrać rozmiar ramy do sylwetki.
Rozmiar kół oraz opon
Kolejnym ważnym elementem budowy roweru szosowego są koła oraz opony. Pamiętajmy, że im większe koło, tym prędkość, jaką będziemy mogli osiągnąć jest większa. Najbardziej popularnym rozmiarem kół są koła 28-calowe. Dodatkowo opony pompowane są do dużych rozmiarów, co również zwiększa prędkość. Jednak warto mieć na uwadze, że napompowanie kół do bardzo wysokich ciśnień wpływa negatywnie na ich przyczepność. Opony są bardzo wąskie i posiadają szerokość wynoszącą najczęściej 23-25 mm. Przed zakupem konkretnego modelu roweru szosowego warto wybrać się do profesjonalnego sklepu, gdzie specjaliści pomogą w doborze wielkości roweru do osobistych preferencji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana