Czym są przedłużki do wideł i kiedy warto się na nie zdecydować?
Widły to najbardziej charakterystyczny element wózka widłowego. W końcu to od nich wzięła się nazwa tych urządzeń. Są najczęściej wykorzystywanym rodzajem osprzętu do wózków, pozwalającym na transport różnych ładunków. Różne prace wymagają jednak wideł o różnej długości, a nie zawsze na wyposażeniu firmy znajduje się odpowiedni model. Nie zawsze trzeba jednak kupować nowy. W wielu przypadkach wystarczające okażą się przedłużki do wideł.
Sposób na dłuższe widły
Przedłużki do wideł to sposób na dłuższe widły w wózku widłowym bez konieczności kupowania nowego osprzętu. Są rodzajem nakładki na widły, którą wykorzystuje się w celu chwilowego zwiększenia powierzchni roboczej. Można je montować na widłach większości wózków widłowych unoszących, takich jak czołowe czy wysokiego składowania. Przedłużki są znacznie tańsze niż nowe widły do wózków widłowych, a ich montaż jest znacznie prostszy. W żadnym wypadku nie wolno jednak montować przedłużek do wideł na elementach w złym stanie technicznym lub wykazujących wysoki poziom zużycia. Krótko mówiąc: nie można ich stosować w roli zastępstwa dla uszkodzonych wideł.
Rodzaje przedłużek do wideł
Wyróżnia się dwa główne rodzaje przedłużek do wideł. Przedłużki pełne wykonane są z profilu zamkniętego. Wyróżniają się wysoką trwałością i wytrzymałością. Są jednak stosunkowo drogie. Rozwiązaniem ekonomicznym są przedłużki puste, które produkowane są z profilu otwartego. Nakładany na widły element od spodu jest niezabudowany. Zużywają się szybciej niż ich pełne odpowiedniki, ale są lżejsze.
Kiedy warto zdecydować się na zakup przedłużek do wideł?
Zakup przedłużek do wideł jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich to okazjonalne zapotrzebowanie na dłuższe widły. Jeśli większa długość robocza wideł jest wymagana jedynie sporadycznie, zakup przedłużek będzie zdecydowanie bardziej uzasadniony ekonomiczne. Na przedłużki do wideł warto zdecydować się również wtedy, gdy każdego dnia operator wózka musi często dostosowywać długość wideł do charakteru prowadzonej pracy. Montaż przedłużek jest znacznie łatwiejszy i mniej pracochłonny niż wymiana całych wideł, co oszczędza operatorowi sporo czasu – tłumaczy pracownik sklepu Inicjatywy Północno-Zachodniej, w którego ofercie znajduje się szeroki wybór wideł i przedłużek. Kuszące może wydawać się stosowanie przedłużek do wideł przez długi czas. Nie jest to jednak dobry pomysł. Przedłużki powinny być wyłącznie rozwiązaniem tymczasowym. Jeśli w zakładzie stale prowadzone są prace wymagające dłuższych wideł, należy po prostu kupić dłuższy model.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze przedłużek do wideł?
W sprzedaży dostępne są przedłużki do wideł o różnej długości. To, jakie przedłużki powinno się zastosować, zależy od długości samych wideł. Ze względów bezpieczeństwa widły powinny stanowić minimum 60% długości przedłużki. Im ten procent wyższy, tym większa stateczność wózka oraz bezpieczeństwo transportowanych ładunków. Przy zaopatrywaniu się w przedłużki do wideł należy również zastanowić się nad ich szerokością. Trzeba ją dobrać w taki sposób, aby, po pierwsze, przedłużki dało się w ogóle założyć na widły, a po drugie, aby się z nich nie zsuwały. Jeśli przedłużki będą zbyt luźne, będzie to miało negatywny wpływ na bezpieczeństwo pracy. Ocenia się, że otwór wewnętrzny powinien być większy od wymiarów wideł o mniej więcej 1-2 centymetry.
Kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę, to udźwig. Jest on zależny od grubości materiału wykorzystanego do produkcji przedłużek, jakości spawów, a także jakości mocowania na widły. Nie można dopuścić do znaczących odchyleń – to znaczy udźwig przedłużek powinien być zgodny z udźwigiem wózka. Dzięki temu praca za jego pomocą będzie bezpieczniejsza. Na koniec warto zwrócić uwagę na jakość surowca, z którego wykonane są przedłużki, posiadane certyfikaty i świadectwa zgodności oraz ogólną konstrukcję.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana