Czym różnią się badania akredytowane od nieakredytowanych
Badania wykonywane przez laboratoria mogą być akredytowane i nieakredytowane. Ma to związek z wymaganiami normy PN_EN ISO/IEC 17025, które muszą być spełnione przez laboratorium. Czy oznacza to jednak, że badania nieakredytowane są mniej miarodajne?
Na czym polega akredytacja badań?
Słowo akredytacja pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie upełnomocnić. W związku z tym akredytacja badań to nic innego jak udzielenie pełnomocnictwa dla laboratorium, które spełnia wymagania określone w normie PN-EN ISO/IEC 17025 podczas przeprowadzania badań. Wymagania określone w normie PN-EN ISO/IEC 17025 dotyczą np:
kompetencji personelu,
bezstronności,
spójności pomiarów,
spełnianych standardów.
Jak laboratoria uzyskują akredytacje badań?
W Polsce, aby laboratoria mogły przeprowadzać badania akredytowane muszą uzyskać akredytację od Polskiego Centrum Akredytacji PCA, która w przypadku laboratoriów analitycznych i badawczych wydawana jest po spełnieniu wymagań określonych we wspomnianej już normie PN-EN ISO/IEC 17025. Kompetencje laboratorium sprawdzane są podczas auditów zewnętrznych wykonywanych przez auditorów PCA. Jeżeli cały proces weryfikacyjny potwierdzi spełnienie wymagań normy , wówczas wydawany jest certyfikat.
Akredytacja może być wydawana zarówno dla wszystkich metod badawczych wykonywanych w laboratorium lub tylko dla metod wskazanych przez jednostkę np. twardości wody, chlorków, manganu i innych.
Zakres akredytacji laboratorium można sprawdzić na PCA lub na stronie laboratorium wykonującego badania akredytowane. Każde laboratorium posiada numer akredytacji.
Czy badania nieakredytowane są mniej wiarygodne?
Uzyskanie akredytacji na określone badania nie oznacza jednak, że badania nieakredytowane są mniej wiarygodne. Doskonałym dowodem na to jest oferta laboratorium analiz fizykochemicznych ESC Global. Wykonuje się w nim bowiem zarówno badania akredytowane, jak i nieakredytowane. Badania nieakredytowane objęte są również systemem zarządzania jakością i przeprowadzane są zgodnie z wymaganiami zawartymi w normach krajowych oraz zagranicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana