Czym różni się projekt budowlany od wykonawczego?
Dokumentacja projektowa jest integralną częścią każdej inwestycji budowlanej. Dotyczy to budowy domu jednorodzinnego, fabryki czy inwestycji drogowej. W tym kontekście najważniejszy jest projekt budowlany. To na jego podstawie inwestor otrzymuje wszystkie stosowne zgody i zezwolenia. Jednak równie ważnym dokumentem jest projekt wykonawczy. Zawiera on szczegółowe wytyczne dla wykonawcy inwestycji. Czym zatem oba dokumenty różnią się od siebie?
Czy projekt wykonawczy zawsze jest wymagany?
Głównym dokumentem umożliwiającym rozpoczęcie inwestycji, wymaganym przez organy administracji budowlanej jest projekt budowlany. To on stanowi podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, o ile taka zgoda jest wymagana. Istnieje bowiem nieliczny katalog obiektów niewymagających pozwolenia na budowę. Trzeba jednak pamiętać, że choć projekt budowlany zawiera informacje i wskazania określające poszczególne dane techniczne obiektu, to zazwyczaj nie precyzuje kwestii materiałów, z jakich ma być on wykonany, a jedynie określa ich parametry. W konsekwencji nawet sporządzenie kosztorysu budowy na podstawie projektu budowlanego bywa bardzo kłopotliwe, ponieważ różnica w kosztach budowy tego samego obiektu, ale z wykorzystaniem różnych surowców może być bardzo duża. Rozwiązanie stanowi projekt wykonawczy opracowywany na bazie projektu budowlanego. Dokument ten choć nie zawsze jest obligatoryjny, to coraz częściej inwestorzy zlecają jego wykonanie. Jak wyjaśnia ekspert firmy ESINVEST specjalizującej się w kompleksowej obsłudze oraz zarządzaniu różnego typu inwestycjami:
Projekt wykonawczy, nazywany również projektem technicznym stanowi uściślenie informacji zawartych w projekcie budowlanym. Dokument ten w szczegółowy i jednoznaczny sposób określa materiały, jakie mają być używane, począwszy od konstrukcji obiektu, poprzez poszczególne instalacje, a na wyposażeniu kończąc. Dzięki temu inwestor jest w stanie poznać realne koszty planowanej inwestycji. Projekt wykonawczy to także zbiór wytycznych dla wykonawcy, który nie musi już ustalać z inwestorem wielu czasami nawet błahych kwestii m.in. rodzaju podłóg, wyposażenia łazienki czy koloru ścian, ponieważ wszystkie one są zawarte w projekcie wykonawczym.
Co zyskuje inwestor, sporządzając projekt wykonawczy?
Projekt wykonawczy zazwyczaj nie jest wliczony w cenę projektu budowlanego i za jego stworzenie trzeba zapłacić osobno. Mimo to posiadanie takiej dokumentacji stanowi dla inwestora nieocenioną pomoc. Przede wszystkim umożliwia pełną kontrolę finansową realizowanej inwestycji. Pozwala również na weryfikację działań wykonawcy pod kątem ich zbieżności z zapisami projektu. Natomiast po zakończeniu prac jest podstawą do sporządzenia dokumentacji powykonawczej. Stąd też projekt wykonawczy musi być opracowany z dbałością o wszystkie szczegóły. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy w temacie budownictwa i architektury, ale również praktycznego doświadczenia w tym zakresie. Dlatego zlecając opracowanie projektu wykonawczego, warto wybrać firmę specjalizującą się w tego typu projektach, a nie taką, która wykonuje je tylko okazjonalnie. Tym bardziej że wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za błędy, będące wynikiem pochopnych decyzji inwestora lub niewłaściwie sporządzonej dokumentacji technicznej. Nic więc dziwnego, że projekty wykonawcze są zamawiane coraz częściej i to nie tylko przez duże podmioty, ale także przez indywidualnych inwestorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana