Czym różni się księgowość pełna od księgowości uproszczonej?
![Czym różni się księgowość pełna od księgowości uproszczonej? Czym różni się księgowość pełna od księgowości uproszczonej?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-158950-czym-rozni-sie-ksiegowosc-pelna-od-ksiegowosci-uproszczonej.jpg)
Mikroprzedsiębiorstwa lub osoby prowadzące własną działalność gospodarczą najczęściej korzystają z profesjonalnych usług księgowych. Zwykle wybór odpowiedniej buchalterki nie jest jednak tak oczywisty. Sprawdź, czym różni się księgowość pełna od księgowości uproszczonej i wybierz odpowiednią formę rachunkowości dla swojej firmy. Dowiedz się, jakiej specjalistycznej pomocy księgowej potrzebujesz.
Obowiązek prowadzenia księgowości
Każda osoba, zakładająca własną działalność gospodarczą, stoi przed wyborem odpowiedzialnej księgowej. To do jej obowiązków należą m.in. sprawy związane z finansowaniem, rozliczaniem podatków czy rejestracją ubezpieczeń w ZUS-ie. Różnice między księgowością pełną a uproszczoną są jednak znaczące.
Czym jest księgowość pełna?
Księgowość pełna, ze względu na precyzyjność i odpowiedzialność dotyczącą wykonywanych zadań, jest też zbyt skomplikowana, aby prowadzić ją samodzielnie. Polega ona na administrowaniu rachunkowości związanej przede wszystkim z obliczaniem podatku. Szerokie możliwości pozwalają na prowadzenie ksiąg handlowych pomagających kontrolować sytuację finansową danej firmy. Faktem jest, że do tego typu księgowości zobligowane są:
- spółki cywilne lub jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie w momencie, gdy ich przychody netto względem poprzedniego roku obrotowego wyniosły nie mniej niż 2 mln euro, wszystkie podmioty gospodarcze (os. fizyczne jeśli przekroczą 2 mln euro)
- spółki handlowe.
Księgowość pełna obejmuje prowadzenie księgi rachunkowej, w tym dziennika, ksiąg zawierających koszty obrotów przedsiębiorstwa czy ksiąg pomocniczych wraz z zestawieniem sald obecnych w niej kont. Oprócz tego, księgowość pełna zajmuje się inwentarzem składników aktywów i pasywów, dzięki czemu pomaga przewidzieć przyszłości danej spółki.
Księgowość uproszczona – czym się charakteryzuje?
Księgowość uproszczona, jak sama nazwa wskazuje, jest prostszą formą zbierania i analizowania danych finansowych. Prowadzi się ją na trzy sposoby, do których należą:
- księga przychodów i rozchodów,
- karta podatkowa,
- ryczałt ewidencjonowany.
Warto zaznaczyć, że na taki typ księgowości powinny się zdecydować osoby, które są w stanie rozliczać się osobiście. Księgowość uproszczona jest jedną z najpopularniejszych form ewidencjonowania przychodów i wydatków mniejszej firmy. Do tego, jest dużo łatwiejsza i mniej kosztowna od księgowości pełnej. Duże przedsiębiorstwa powinny więc skorzystać z usług księgowości pełnej i zaczerpnąć porady eksperta w tej dziedzinie. ABICUS biuro rachunkowo-prawne służy pomocą w aspekcie prawidłowego prowadzenia usług księgowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Łożyska
Walor Firma Handlowa Andrzej Nowak, Witold Fryc Sp. j.
woj. podkarpackie36-100 Kolbuszowa, Handlowa 3
-
Tłumacze
Tłumacz Przysiegły Języka Angielskiego Robert Ćwik
woj. zachodniopomorskie78-100 Kołobrzeg, Ziemi 17
-
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
Hydroblokada Grzegorz Strzępek
woj. opolskie45-940 Opole, Piwonii 4
-