Czym jest ząb zatrzymany?
Masz ubytek w jamie ustnej spowodowany tym, że ząb stały nigdy tam nie wyrósł? Odczuwasz ból, ale wszystkie zęby masz zdrowe? To tylko niektóre objawy, że być w może masz w kości szczękowej ząb zatrzymany. Co to dokładnie oznacza? Co może być powodem takiego schorzenia i jakie jeszcze są jego objawy? Czy zęba zatrzymanego można usunąć?
Co to jest ząb zatrzymany?
Zębem zatrzymanym nazywamy zęba, który jest w pełni wykształcony, ale nie wyrżnął się ponad dziąsło, a więc zalega w kości szczęki górnej lub dolnej. Taka sytuacja często zdarza się w przypadku zębów mądrości, czyli ósemek, ale nie tylko. Zębami zatrzymanymi mogą być także przedtrzonowe lub kły. Rzadko zdarza się, aby były to jedynki lub dwójki. Ząb nie zawsze musi zatrzymać się całkowicie. Zdarza się, że częściowo wyżyna się ponad dziąsło, jednak potem przez długi czas pozostaje przykryty błoną śluzową.
Przyczyny zatrzymania zęba
Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymania wyżynania się zęba jest za mało miejsca w łuku. Może to być spowodowane np. budową jamy ustnej. Ząb może nie mieć miejsca na przebicie się przez dziąsło również dlatego, że jest ono zajęte przez torbiel czy ząb mleczny. Zatrzymanie zęba może być spowodowane także jego budową. Może np. mieć nietypową budowę korony albo mieć ją zgiętą pod kątem w stosunku do korzenia. Przyczyn jest jeszcze więcej np. nieprawidłowe leczenie stomatologiczne w przeszłości, zaburzenia hormonalne czy uraz szczęki. Warto wiedzieć, że zatrzymywanie zębów może być dziedziczne, dlatego warto kontrolować ich rozwój u swoich dzieci.
Co robić w przypadku zęba zatrzymanego?
Ząb zatrzymany może powodować m.in. stan zapalny dziąseł, silne bóle, rozwój próchniczy czy nawet paradontozę. Dlatego należy jak najszybciej usunąć go chirurgicznie. W Oleśnicy możesz to zrobić np. w Gabinecie stomatologicznym Mikrostoma. Na początku należy wykonać zdjęcie pantomograficzne, aby zlokalizować ząb i ocenić jego stan. Dopiero wtedy dobiera się sposób leczenia. Najczęściej, szczególnie w przypadku ósemek, jest to właśnie ekstrakcja, jednak nie zawsze. Zdarza się, że usuwanie zębów zatrzymanych nie jest konieczne. W takim przypadku taki ząb odsłania się i nakłada specjalny aparat ortodontyczny, który ma za zadanie nadać mu właściwą pozycję.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana