Czym jest technologia RFID?
RFID jest skrótem angielskiej nazwy, która oznacza identyfikację przedmiotów za pomocą fal radiowych. Dzięki tej nowoczesnej technologii możliwy jest odczyt danych z chipów, a także ich programowanie w ten sposób, by przechowywały te dane. Dzięki nim osiągalny jest przesył i odczyt danych, a do tego stosowane są czytniki, które identyfikują dane z odległości od kilku centymetrów do kilkunastu metrów.
W jaki sposób korzysta się technologii RFID?
Technologia RFID stała się już standardem, za pomocą którego identyfikuje się obiekty i osoby. W jej obrębie wyróżnić można poszczególne aplikacje, pomocne w wielu działach przemysłu oraz życia społecznego. Wszystko oparte jest na bezprzewodowej komunikacji zarówno między urządzeniami, jak i człowiekiem a maszyną.
Rozwiązania wykorzystujące technologię RFID, które oferują takie firmy, jak Turck Vilant Systems, wykorzystuje wiele przedsiębiorstw z różnych branż. Znajduje ona zastosowanie w produkcji, kontroli, logistyce i nawet w sytuacjach życia codziennego.
Standardy częstotliwości RFID
Aktualnie w użycia są trzy standardy częstotliwości RFID: LF, HF i UHF. Standard LF to niska częstotliwość fal. Ich zakres to 30 do 340 kHz. W tym wypadku odczyty mogą być uskuteczniane z odległości kilku centymetrów i stosuje się je na przykład do identyfikacji zwierząt.
Częstotliwość standardu HF wynosi 13.56MHz. Odczyty uzyskiwane są z odległości kilkunastu centymetrów. Używana jest w aplikacjach takich, jak kontrola dostępu. Warto wspomnieć również o tracebility - możliwości identyfikacji narzędzi na maszynach i liniach produkcyjnych.
Natomiast standard UHF to zakres od 300 MHz do 3 GHz, w produkcji/magazynie/logistyce wykorzystuje się pasmo 860-960 MHz. Pozwala na dokonywanie odczytów z kilkunastu metrów w technologii pasywnej i 30 do 60 metrów w technologii aktywnej.
W jakich obszarach najczęściej spotkać się można z systemem identyfikacji radiowej?
Technologia RFID znajduje zastosowanie w wielu obszarach gospodarki. Przede wszystkim na pierwszym miejscu wymienić można produkcję i przemysł, gdzie technologia ta jest pomocna w identyfikowaniu maszyn, narzędzi, materiałów i wyrobów.
System RFID również znajduje szerokie zastosowanie w logistyce, magazynowaniu i handlu. Oznacza to szybkość i dokładność dostaw, bieżące monitorowanie stanów magazynowych i ustalanie konieczności nowych zamówień. Technologia znakowania towarów umożliwia również szybki i bezbłędny remanent.
Technologie RFID stosuje się również w budownictwie, gdzie kontrolowane są materiały, sprzęt i narzędzia. Spotyka się ją również w kontrolowaniu czasu pracy, systemach parkingowych oraz przy dokonywaniu płatności zbliżeniowych urządzeniami mobilnymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana