Czym jest JPK - Jednolity Plik Kontrolny?
JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny to rozwiązanie, które zostało wprowadzone przez Ministerstwo Finansów, w celu polepszenia systemu podatkowego. Posiada on określony format i pozwala na sprawne przeprowadzenie wszelkich czynności kontrolnych, a także identyfikację ewentualnych nieprawidłowości rozliczenia podatku VAT. Czym dokładnie jest JPK i kto ma obowiązek go składać? Podpowiadamy.
Czym jest JPK?
JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny jest to pewien standaryzowany zbiór danych, który jest generowany z księgowych systemów informatycznych przedsiębiorstw. Obejmuje on wszelkie informacje dotyczące operacji gospodarczych firmy. Składa się z siedmiu struktur zapisywanych w formacie XML, takich jak:
księgi rachunkowe,
ewidencja przychodów,
podatkowa księga przychodów i rozchodów,
faktury VAT,
wyciąg bankowy,
ewidencja zakupu i sprzedaży VAT,
magazyn.
Każdy z tych plików musi posiadać nagłówek z nazwą przedsiębiorstwa, a także sekcję merytoryczną i kontrolną. Ta pierwsza obejmuje wszelkie informacje o wykonanych działaniach firmy, a druga pozwala sprawdzić, czy sumy kontrolne zostały prawidłowo sporządzone.
Kto musi składać Jednolity Plik Kontrolny?
JPK został wprowadzony w 2016 roku i stopniowo obejmował najpierw duże, następnie średnie, a na końcu małe firmy. Od 2018 roku muszą go przesyłać również mikroprzedsiębiorcy. Obowiązek sporządzania JPK mają wszyscy przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT.
Kiedy należy wysłać JPK?
Pliki te należy wygenerować i przesyłać zawsze do 25. dnia miesiąca. Wówczas powinny zawierać dane za poprzedni miesiąc. Zasada ta dotyczy również firm, które rozliczają się kwartalnie. Aby przesłać JPK, należy posiadać specjalny program komputerowy. Formularz ten powinien być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym lub dostarczony odpowiednim organom przez ePUAP.
Ministerstwo Finansów na swojej stronie udostępnia aplikację umożliwiającą wygenerowanie i przekazanie JPK. Przedsiębiorstwa, które mają problem z Jednolitym Plikiem Kontrolnym mogą skorzystać z usług biura rachunkowego Dekret24 z Wrocławia. Specjaliści pomogą im wypełnić wszelkie niezbędne dokumenty.
Za niezłożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego terminie grozi grzywna. Jej wysokość jest uzależniona od przyczyny tego zaniedbania, które może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo lub wykroczenie. W przypadku tego pierwszego wynosi ona od 1/10 do 20-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Z kolei w drugim od 10 do 720 stawek dziennych ze stawką minimalną zależną od dochodów sprawcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana