Czym charakteryzują się palety euro?
Europalety cechują się znormalizowanymi rozmiarami. Standaryzacja przekłada się na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej oraz przyczynia się do usprawniania procesów logistycznych. Palety euro zgodne są z wymogami opisanymi w normie UNE-EN 13698-1, która zakłada, że standardowa wielkość palety powinna wynosić 1200 × 800 mm. Waga palety epal nie przekracza 25 kg, a nośność mieści się w zakresie od 1000 do 1500 kg.
Czym różni się paleta euro od palety przemysłowej?
Europalety bardzo łatwo jest rozpoznać – jeśli paleta jest zgodna z normą UNE-EN 13698-1 to na boku widnieje oznaczenie EUR lub EPAL. Palety euro dostosowane są do przewożenia za pomocą urządzeń transportu bliskiego, czyli suwnic i wózków widłowych. Standardowy rozmiar palety jest wynikiem wielokrotności wymiarów standardowych pojemników skrzyniowych, co ułatwia kontrolę zawartości palety oraz układanie na niej towarów. Palety epal powstają z litego drewna. Dostępne na skupie palet BAJENA w Szczecinie europalety dostępne są w 2 gatunkach:
Palety euro I gatunku – jasne palety bez uszkodzeń
Palety euro II gatunku – ciemniejsze palety bez znacznych uszkodzeń
Na rynku dostępne są także palety III gatunku, które można rozpoznać po ciemnym kolorze. Takie palety mogą zawierać uszkodzone elementy, ale wciąż nadawać się do użytku. Palety epal mogą być naprawiane i serwisowane wyłącznie przez licencjonowane firmy.
Paleta przemysłowa charakteryzuje się niższą jakością wykonania, a co za tym idzie, jest tańsza od europalety. W przypadku palet przemysłowych nie ma zastosowania standaryzacja opisana w normach – każda paleta może mieć inną długość, szerokość i wysokość. Palety przemysłowe są lżejsze od palet epal, ponieważ powstają z gorszych gatunkowo surowców.
Dlaczego warto korzystać z palet euro?
Największą korzyścią płynącą ze stosowania europalet jest standaryzacja rozmiarów, co przekłada się na możliwość optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej. Korzystanie z palet epal obniża koszty transportu i ułatwia proces planowania – logistyk może dokładnie obliczyć, ile palet euro zmieści się w przestrzeni ładunkowej. Palety drewniane ze Szczecina usprawniają także procesy kontroli, ponieważ dzięki standaryzowanym wymiarom łatwiej jest obliczyć ilość opakowań zbiorczych ułożonych na palecie.
Europalety mogą być wykorzystywane praktycznie w każdym systemie magazynowym i nadają się do magazynów automatycznych. Są dostosowane do transportu międzynarodowego, ponieważ spełniają wymagane standardy jakości. Co więcej, produkuje się je bez użycia chemii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana