Czym charakteryzują się druty spawalnicze?
Drut spawalniczy jest akcesorium niezbędnym do spawania metodą MIG/MAG. Odpowiednio dobrany, ma pozytywny wpływ na wytrzymałość oraz jakość wykonanej spoiny. Ma również znaczenie dla wygody operatora urządzenia. Jego wybranie nie jest łatwe, aczkolwiek poznanie podstawowych kryteriów znacznie ułatwia podjęcie decyzji. Na co więc zwrócić uwagę i czym się kierować przy zakupie? Podpowiadamy.
Grubości drutów spawalniczych
Przed zakupem drutu spawalniczego należy dokładnie ustalić, do jakiego materiału ma być on wykorzystywany, ale też w jakim urządzeniu ma być stosowany. Te informacje są niezbędne do dopasowania jego właściwej grubości. Należy wiedzieć, że im większą ma on średnicę, tym grubszy materiał można spawać za jego pomocą bez obaw o uzyskanie niskiej jakości spoiny. Z kolei cienkie druty sprawdzają się idealnie do uzyskiwania większych głębokości i większej gęstości wtopienia. Zgodnie z wcześniejszymi zasadami, specjaliści ze sklepu spawalniczego Spawaj.eu wyjaśniają, że drut o grubości:
- 0,8 mm jest zalecany do blachy o grubości maksymalnej 1mm,
- 1,2 mm jest zalecany do blachy o grubości od 2 mm do 8 mm,
- 1,6 mm jest zalecany do blachy o grubości od 8 mm do 16 mm,
- 2 mm jest zalecany do blachy o grubości 16 mm i większej.
Pierwsze dwa wspomniane rodzaje najczęściej są wykorzystywane w warsztatach samochodowych oraz zakładach ślusarskich, gdyż pozwalają łączyć niewielkie konstrukcje ze stali.
Rodzaje drutu spawalniczego
Na rynku są dostępne różne rodzaju drutów spawalniczych. Podczas spawania metodą MIG/MAG zwykle jest wykorzystywany ten nawinięty na szpulę i bęben. Rozwiązanie to pozwala materiałowi w swobodny i komfortowy sposób przepływać, bez obaw o jego zaplątanie. Każdorazowo, nabywając nowy egzemplarz, warto dokładnie sprawdzić, czy został on równo nawinięty, gdyż pozwala to uniknąć kłopotów w trakcie pracy.
Producenci oferują także wersję drutów w tzw. beczkach. Charakteryzują się one zamkniętą budową, będącą całkowitym przeciwieństwem szpuli. Wbrew pozorom jest to korzystne i funkcjonalne rozwiązanie. Jego największą zaletą jest ochrona przed porażeniem prądem w trakcie spawania, właśnie za sprawą jego całkowitego zakrycia. Należy pamiętać, że drut jest stale pod napięciem i może stanowić zagrożenie dla życia.
Specjaliści, wybierając właściwy drut, zwracają uwagę też na oznaczenie jego składu. Każdy z nich może mieć inną zawartość Si-Mn. Te z wyższą ilością cechują się lepszą trwałością spoiwa i są mniej podatne na zabrudzenia w trakcie spawania. Ich stosowanie pozwala uzyskać czystą i gładką spoinę, co sprawia, że są często wybierane przez fachowców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana