Czy zepsutą turbosprężarkę da się naprawić?
Historia turbosprężarek jest niemal tak długa, jak historia komercyjnej motoryzacji, minęło jednak sporo czasu, zanim weszły one do powszechnego użytku. Obecnie stanowią niemal standardowy element silników aut samochodowych, pozwalający znacząco zwiększyć moc i poprawić wydajność. Z drugiej strony są to urządzenia dość podatne na uszkodzenia. Czy zepsutą turbosprężarką da się naprawić, czy może czeka nas jej wymiana?
Jak działa turbosprężarka?
Turbosprężarka to proste, ale niezwykle przydatne urządzenia. Z ich pomocą możemy znacząco podnieść moc silnika bez zwiększania jego pojemności. W jaki sposób?Zastrzyk dodatkowej mocy wynika z dostarczenia do silnika większej ilości powietrza, niż byłby on w stanie pobrać samodzielnie – wyjaśnia specjalista PPHU Turbo – Mechanizm działania tego urządzenia jest następujący: podczas pracy silnik wytwarza spaliny, które pod dużym ciśnieniem są z niego wydalane. Jeśli silnik posiada wbudowaną turbosprężarkę, ciśnienie spalin powoduje wprowadzenie w ruch turbiny, której obrót powoduje uruchomienie sprężarki. W ten sposób do silnika wtłaczane jest powietrze, wykorzystywane do spalania paliwa w cylindrach. Należy pamiętać, że im większa ilość powietrza, tym spalanie jest bardziej wydajne. Przekłada się to nie tylko na zwiększenie mocy silnika ale również obniżenie zużycia paliwa.
Dlaczego turbosprężarka się psuje?
Mimo swej roli, turbosprężarki są mechanizmami dość wrażliwymi i podatnymi na uszkodzenia. Warto mieć świadomość, że w znacznej większości przypadków usterki turbosprężarki spowodowane są nieprawidłową ich eksploatacją – przede wszystkim wkręcaniem silnika na wysokie obroty zanim zdąży się on dobrze rozgrzać. Turbosprężarka zaczyna wtedy pracować, jednak pozbawiona jest odpowiedniego smarowania, ponieważ olej nie zdążył się jeszcze dostatecznie upłynnić. W obracającym się mechanizmie dochodzi wtedy do wzrostu tarcia i temperatury, które prowadzą do szybszego zużywania się elementów, a ostatecznie do ich uszkodzenia. Innym błędem, który może prowadzić do awarii jest niedostateczna jakość oleju. Jeśli posiadamy silnik z turbosprężarką, musimy pamiętać o tym, by wymieniać olej częściej, niż zwykle.Czy można naprawić uszkodzoną turbosprężarkę?
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, uszkodzoną turbosprężarkę można z powodzeniem naprawić, o ile uszkodzenia nie są zbyt rozległe. Proces ten nazywany jest regeneracją. Polega on na przywróceniu turbosprężarki do jej stanu fabrycznego i składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to wyjęcie turbosprężarki z silnika, rozłożenia na poszczególne części i dokładne oczyszczenie ich z oleju oraz pozostałych zabrudzeń. Następnie elementy turbosprężarki są dokładnie oglądane w celu identyfikacji uszkodzeń. Te, które się do tego kwalifikują, są wymieniane na nowe. Złożona turbosprężarka poddawana jest następnie kalibracji i montowana z powrotem w silniku. Regeneracja turbosprężarki to w wielu przypadkach rozwiązanie dużo bardziej opłacalne, niż wymiana na nowe urządzenie.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana