Czy warto wysiewać nasiona na kiełki?
Kiełki to produkty spożywcze zawierające szeroką gamę składników odżywczych. W Polsce zyskały uznanie całkiem niedawno, a ich dostępność w sklepach znacznie się zwiększyła. Dzięki możliwości wysiewania nasion na kiełki masz okazję spróbowania różnorodnych młodych pędów z prawie każdego kraju. Na rynku dostępne są mieszanki, które różnią się między sobą smakiem, pochodzeniem, wartościami odżywczymi. Jednak, czy warto wysiewać nasiona na kiełki?
Najpopularniejsze kiełki w Polsce
Dobrze wszystkim znane z okresu wielkanocnego są kiełki rzeżuchy. To jedne z najpopularniejszych pędów, które urozmaicają smakowo i dekoracyjnie polskie dania. Znajduje się w nich mnóstwo witaminy C skutecznie wspomagającej odporność. Tak samo popularne są kiełki rzodkiewki, równie często dodawane do posiłków. Podobnie jak kiełki rzeżuchy, zawierają mnóstwo witamin korzystnych dla Twojego zdrowia, np. tych z grupy B. Kiełki słonecznika są również cenione w Polsce, a same nasiona i ich pędy są wartościowym źródłem witaminy D, fosforu oraz cynku.
Wysiewanie nasion na kiełki – czy to się opłaca?
Kiełki bogate są w białka, witaminy i mikroelementy, którymi możesz dopełnić praktycznie każdy posiłek. Obecnie najbardziej opłaca się wysiewać nasiona na kiełki, tym bardziej że nie jest to czasochłonne. Już w kilkanaście dni możesz wyhodować domowe, świeże pędy gotowe do spożycia. Warto pamiętać, że produkty ze sklepu nie zawsze spełniają oczekiwania. Wysiewając samodzielnie nasiona na kiełki, masz pewność, że korzystasz tylko z takich z własnej, świeżej i ekologicznej uprawy. Nie muszą leżeć przez długi czas na półkach w sklepie czy magazynach, więc nie tracą cennych wartości odżywczych.
Do uprawy kiełków potrzebujesz tylko nasion, światła, powietrza, wody i odpowiedniego miejsca. Ich wyhodowanie nie wymaga stosowania nawozów sztucznych, pestycydów i innych szkodliwych środków ochrony roślin. Oznacza to, że wysiewając nasiona na kiełki, dbasz o środowisko i o swoje zdrowie. Specjalista z Toraf podpowiada, że warto zaopatrzyć się również w naczynia pomocne w uprawie kiełków. Mowa tutaj o tak zwanych kiełkownicach, które utrzymują odpowiedni poziom wilgoci pędów oraz zapewniają wentylację. Oprócz tego kiełkownice dają mnóstwo miejsca do uprawy innych roślin w tym samym czasie.
Gdzie kupić nasiona na kiełki?
Najwięcej odmian nasion znajdziesz w Internecie. Informacje na temat pielęgnacji uprawy znajdziesz w informacjach od sklepów zajmujących się sprzedażą nasion na kiełki lub bezpośrednio na ich opakowaniach.
Wychów nasion na kiełki to przyjemny i szybki proces. Już po kilkunastu dniach możesz cieszyć się zastrzykiem bogatych składników odżywczych w swoich potrawach oraz upiększać swoje dania. Warto poświęcić chwilę i samemu stworzyć swoją małą uprawę nasion, która może rosnąć wraz z innymi roślinami domowymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana