Czy użytkowanie klimatyzatora spowoduje znaczny wzrost rachunków za prąd?
Klimatyzacja jest nieocenionym wsparciem w upalne dni, których mamy coraz więcej. Wiele osób chcących zainstalować system klimatyzacji zastanawia się jednak, w jakim stopniu wpłynie on na rachunki za energię elektryczną. W tym artykule wyjaśniamy, jakie ilości energii potrzebne są do działania klimatyzatora oraz co zrobić, by je zmniejszyć, nie rezygnując z zalet wynikających z jego posiadania.
Ile prądu zużywa klimatyzacja?
Ilość wykorzystywanej energii elektrycznej zależy od trzech czynników, którymi są moc urządzenia, moc chłodnicza i czas pracy klimatyzatora. Warto poświęcić kilka słów różnicom pomiędzy mocą urządzenia a mocą chłodniczą, ponieważ pojęcia te mają zupełnie inne znaczenie. Moc chłodnicza jest wartością, która określa, jak duże pomieszczenie jest w stanie schłodzić posiadany klimatyzator. Przyjmuje się, że moc chłodnicza na poziomie jednego kilowata pozwala skutecznie schłodzić dziesięć metrów kwadratowych. Jeśli więc potrzebujemy klimatyzacji do pomieszczenia o powierzchni trzydziestu metrów, moc chłodnicza nie powinna być niższa niż trzy kilowaty. Moc urządzenia to natomiast wartość, dzięki której wiemy ile prądu pobiera klimatyzacja. Zwykle moc urządzenia odpowiada 1/3 mocy chłodniczej, dlatego posiadając jedną wartość, z łatwością jesteśmy w stanie obliczyć drugą. Nowoczesne klimatyzatory projektowane są tak, by zużywać jak najmniej energii elektrycznej, dlatego realne zużycie może być o wiele niższe, niż maksymalna moc zadeklarowana w specyfikacji urządzenia.
Jak obniżyć koszty działania klimatyzacji?
Sprzedawcy klimatyzatorów, na przykład firma Eko-Dom, oferują urządzenia niepobierające wyjątkowo dużo energii, a mimo to jesteśmy w stanie pobór ten dodatkowo ograniczyć. Wystarczy tylko, że będziemy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim pamiętajmy o zamykaniu okien, by nie nagrzewać pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest również zasłonięcie żaluzji na czas, gdy najwięcej promieni słonecznych dociera do naszych okien. Nie powinniśmy też ustawiać zbyt niskiej temperatury, gdyż po pierwsze nie będzie ona dla nas komfortowa, a po drugie zwiększy zużycie energii. Warto także wyłączać urządzenie w momencie wyjścia z domu oraz korzystać z możliwości planowania wyłączania i włączania klimatyzacji w taki sposób, by działo się to w najbardziej optymalnych porach. Na rynku dostępne są klimatyzatory z możliwością sterowania przy pomocy smartfona, dzięki czemu będziemy mogli włączyć go niedługo przed powrotem do domu. Może być to przydatne przy nieregularnym trybie życia, w przypadku którego planowanie oparte o konkretne godziny okaże się niewystarczające.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana