Czy umowa o alimenty może przyjąć formę aktu notarialnego?
Niestety, ale nie każde małżeństwo czy związek przetrwa do końca życia. Wraz z czasem niejednokrotnie zdarza się, że dwójka ludzi decyduje się o rozstaniu. Jeśli brak wspólnego majątku i dzieci, to sprawa jest prosta – wystarczy, że każdy rozejdzie się w swoją stronę. Problemy zaczynają się w momencie, gdy para ma dzieci i konieczna jest umowa w sprawie opłat na nie. Dowiedz się, czy alimenty mogą być zapisane w formie aktu notarialnego.
Alimenty – jak można rozwiązać ich kwestie?
W momencie, gdy dziecko mieszka u jednego rodzica, drugi jest zobowiązany do łożenia alimentów na utrzymanie małoletniego. Warto jednak wiedzieć, że ustalenie ich wysokości nie zawsze musi odbywać się w sądzie. Może to być wynikiem również wspólnej umowy pomiędzy rodzicami. Jednak, aby miała ona moc prawną, powinna być poświadczona notarialnie. Taką czynność można wykonać w Kancelarii Notarialnej Anny Kleszczewskiej w Zabrzu.
W jaki sposób wygląda spisanie umowy o alimenty w formie aktu notarialnego?
Akt notarialny to dokument o mocy urzędowej poświadczony przez notariusza. Dzięki temu brak wątpliwości co do jego oryginalności. Jednym z dokumentów, które mogą mieć formę aktu notarialnego to umowa alimentacyjna. Powinny znaleźć się w niej informacje dotyczące:
wysokości alimentów,
terminu ich zapłaty,
sposobu, w jaki będzie wykonywana płatność.
Warto wiedzieć, że taka czynność notarialna dotyczy jedynie samej umowy alimentacyjnej, a nie aspektów związanych ze sposobem wychowywania dziecka. Obie strony powinny złożyć podpisy na niej w obecności notariusza. Taki dokument poświadczony notarialne uzyskuje moc prawną.
Kiedy warto wybrać spisanie umowy o alimenty u notariusza?
Spisanie umowy alimentacyjnej w formie aktu notarialnego to dobre rozwiązanie, gdy rodzice zgadzają się co do wysokości opłat, jakie ma wykonywać dana strona. Takie rozwiązanie niesie za sobą następujące zalety:
możliwość szybkiego ustalenia kwestii alimentacyjnej,
brak konieczności czekania na rozprawę sądu i wyrok,
ze względu na to, że obie strony pracują nad umową alimentacyjną, możliwe jest bezsporne rozwiązanie tej kwestii.
Zasądzenie alimentów w sądzie jest właściwym tokiem postępowania, w momencie gdy między rodzicami jest spór i nie ma możliwości dojścia do porozumienia, które by zadowalało obie strony. Jednak wtedy należy wziąć pod uwagę dłuższy termin rozwiązanie tej kwestii, a nierzadko też konieczność skorzystania z mocy prawnej. Dlatego coraz więcej osób wybiera spisanie umowy alimentacyjnej w formie aktu notarialnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana