Czy szamba betonowe to melodia przeszłości?
Właściciele działek położonych na terenach, gdzie nie ma dostępu do systemu kanalizacji, są zmuszeni rozwiązać problem odprowadzania ścieków we własnym zakresie. Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się nieczystości jest budowa szamba. Na rynku dostępne są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych lub z betonu. Szamba betonowe są dobrym rozwiązaniem w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Z kolei szamba z tworzyw sztucznych charakteryzują się lekkością oraz łatwością montażu. Koszt samego zbiornika nie jest wysoki, jednakże jego regularne opróżnianie stanowi dość duży wydatek. Alternatywą dla tradycyjnych szamb stały się przydomowe oczyszczalnie. Jakie są ich zalety?
Odprowadzanie ścieków do przydomowej oczyszczalni
Żeby zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków, musimy otrzymać stosowne pozwolenie lokalnych władz. Ustalą one, w jaki sposób ścieki z gospodarstw domowych na określonym terenie będą gromadzone oraz odprowadzane. Jeżeli oczyszczalnia jest budowana w ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego wraz z budynkiem mieszkalnym, w dokumentacji projektowej musi znaleźć się jej dokładny projekt oraz lokalizacja.
Aby budowa przydomowej oczyszczalni była możliwa, poziom wód gruntowych w danym miejscu musi wynosić poniżej 2 metrów. Jeżeli teren spełnia określone warunki, można zdecydować się na wybudowanie wygodnej w użytkowaniu i stosunkowo taniej przydomowej oczyszczalni drenażowej.
Przydomowe oczyszczalnie drenażowe
Przydomowe oczyszczalnie drenażowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szamb. Warto na nie postawić, jeśli pozwalają na to warunki wodno – gruntowe.
Jak mówi specjalista z firmy EKO – BIO produkującej oczyszczalnie ścieków: Przydomowe oczyszczalnie drenażowe są stosunkowo tanie, a także łatwe w budowie. Ponadto, zapewniają jak najwyższy stopień oczyszczania zanieczyszczeń. Oczyszczalnie z drenażem wstępnie oczyszczają nieczystości w osadniku gnilnym. Następnie ścieki są kierowane do drenów, dzięki którym zostają rozsączone do gruntu. Podczas przepływania przez warstwy gruntu, zachodzą w nich biologiczne procesy, które powodują dalsze oczyszczanie.
Zalety przydomowej oczyszczalni
Pomimo tego, że budowa przydomowej oczyszczalni będzie stanowiła większy wydatek niż budowa tradycyjnego szamba, to koszty jej eksploatacji będą o wiele mniejsze. Ponadto, oczyszczalnie przydomowe są łatwe w użytkowaniu i nie trzeba posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy, aby się na nie zdecydować. Dodatkowo są one niezwykle ekologicznym rozwiązaniem. Dzięki nim mamy pewność, iż nieczystości nie dostają się do gleby i nie zagrażają środowisku naturalnemu.
Pomimo tego, że szamba betonowe są popularną metodą na pozbywanie się nieczystości, to coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowych oczyszczalni. Jest to nie tylko opłacalne ze względów ekonomicznych, ale także bardziej ekologiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana