Czy ogrzewanie pelletem jest ekologiczne?
Ekolodzy jednogłośnie stwierdzają, że ogrzewanie gospodarstw domowych niewłaściwym opałem ma zgubne skutki dla środowiska. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie paliwo zagwarantuje im ciepło zimą, a jednocześnie nie wyrządzi krzywdy atmosferze i zdrowiu innych ludzi. Jednym z takich surowców, którego palenie uważa się za bezpieczne dla otaczającej przyrody, jest pellet. Czym on jest i czy rzeczywiście jest ekologicznym opałem?
Pellet – co to takiego?
Pellet to w pełni naturalne paliwo służące do ogrzewania domów. Ma on formę granulatu, który powstaje z biomasy. Można nim palić w różnego rodzajach instalacji grzewczych – zarówno w instalacjach zbiorowych, jak też w jednostkowych instalacjach w domach jednorodzinnych.
Do produkcji pelletu używa się odpady pozostałe z drzew, i to zarówno iglastych, jak liściastych, oraz roślin. Często są wykorzystywane także resztki z zakładów stolarskich, trociny, skorupki kokosów, kawałki gałęzi, a nawet trawa łąkowa oraz słoma.
„Pellet to opał, którego skład jest oparty jedynie na naturalnych surowcach. Mimo tego ma on dużą kaloryczność, jest bardzo łatwy w magazynowaniu, a palenie nim nie zabrudza kotła czy pieca” – mówi specjalista z firmy Neopellet.
Produkcja pelletu zaczyna się od rozdrobnienia surowca pochodzenia naturalnego. Następnie przystępuje się do jego suszenia. Ostatnim etapem jest jego ponowne rozdrabnianie i przeciskanie przez matrycę, dzięki czemu nadaje się mu formę małych granulek.
Dlaczego palenie pelletem jest przyjazne dla środowiska?
Pellet można śmiało nazwać ekologicznym materiałem opałowym. Wynika to już z jego składu – do jego produkcji nie używa się nawet lepiszczy, które mogłyby szybko zespoić ze sobą drewniane trociny.
Inne paliwa opałowe podczas spalania emitują do atmosfery znaczne ilości szkodliwych gazów. Wśród najgroźniejszych z nich należy wymienić tlenki azotu (NO) oraz siarki (SO). W odróżnieniu od nich spalany pellet wydziela ich znacznie mniejszą, wręcz minimalną ilość. Identycznie sytuacja wygląda z wydzielanym podczas ogrzewania domu pelletem dwutlenkiem węgla.
Jednak wytwarzany wtedy dwutlenek węgla jest efektem spalania biomasy, na którą składają się produkty pochodzenia roślinnego. Rośliny natomiast w procesie fotosyntezy pobierają ten związek z atmosfery. Kiedy podczas spalania biomasy dochodzi do wydzielania się dwutlenku węgla, to jego ilość równa jest tej, jaka wcześniej została pochłonięta przez drzewa i trawy wykorzystane do produkcji surowca opałowego. Między innymi dlatego pellet tak często jest nazywany „zielonym paliwem”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana