Czy można usunąć odcisk?
Odciski to dość uciążliwa przypadłość, powodująca ból i dyskomfort podczas chodzenia, a z czasem mogąca prowadzić nawet do powstawania stanów zapalnych. Najlepszym rozwiązaniem jest niedopuszczanie do powstawania odcisków – służy temu regularna pielęgnacja stóp. Już istniejące odciski należy z kolei jak najszybciej usunąć. Można tego dokonać na kilka sposobów.
Czym są odciski?
Odciski powstają w wyniku reakcji obronnej skóry na nadmierny miejscowy nacisk i tarcie. Skóra wystawiona na te czynniki zaczyna wytwarzać większą ilość komórek rogowych. Jeśli ucisk nie maleje, z czasem te zrogowaciałe fragmenty naskórka wnikają w głąb skóry i dalej się namnażają. Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków: nagniotki i modzele. Pierwszy nich powstaje zwykle na palcach stóp, przybiera postać błyszczących zgrubień wielkości ziarnka grochu – w środku nagniotka znajduje się ostro zakończony rdzeń rogowy, który przy nacisku podrażnia zakończenia nerwowe skóry i powoduje ostry ból. Modzele powstają zazwyczaj na podeszwach stóp, są dość miękkie i duże, zwykle otoczone czerwoną skórą. Na ich powstawanie szczególnie narażone są kobiety często noszące buty na wysokich obcasach.
Jak usunąć odciski?
Odciski w początkowej fazie można usunąć za pomocą specjalnych płynów na bazie kwasu salicylowego (np. Acerin płyn na odciski znajdujący się w ofercie producenta farmaceutyków, firmy Scan Anida). Przed ich zastosowaniem należy moczyć stopy w ciepłej wodzie przez około 15 minut. Po osuszeniu za pomocą pędzelka powierzchnię odcisku pokrywamy płynem – musimy zachować ostrożność, aby nie dotknąć zdrowej skóry. Kwas salicylowy rozmiękcza i spulchnia zrogowaciałą skórę, sprawiając, że bardzo łatwo ją usunąć. Do leczenia odcisków możemy użyć również specjalnych plastrów nasączonych substancjami zmiękczającymi skórę. W przypadku odcisków w zaawansowanej formie niezbędna może się okazać specjalisty – podologa, chirurga lub pedikiurzystki.
Profilaktyka odcisków
Najlepszą metodą radzenia sobie z odciskami jest niedopuszczanie do ich powstawania. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o dobór odpowiednich skarpet oraz butów, które nie będą dla nas ani za duże, ani za małe – czasem rozwiązaniem problemu powracających odcisków może być zastosowanie odpowiednich wkładek. Niezbędne będą również regularne zabiegi pielęgnacyjne dla stóp – stosowanie kremów nawilżających oraz usuwanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana