Czy brama posesyjna może otwierać się na zewnątrz?
Bramy posesyjne muszą otwierać się w taki sposób, aby nie wychodzić poza obręb działki. Dotyczy to także bram przesuwnych i podnoszonych do góry. Planując więc montaż i posadowienie furtki, jedną z najistotniejszych kwestii, na którą należy zwracać uwagę, są warunki techniczne, którym powinny odpowiadać instalowane elementy ogrodzenia działki. Jak zamontować bramę posesyjną i jaką wybrać?
Jaką bramę posesyjną wybrać?
Poruszając się samochodem rodzina częściej używa bramy wjazdowej, niż furtki. Właśnie dlatego bardzo ważne jest staranne zaprojektowanie i wykonanie głównego wjazdu na posesję, jak również odpowiednie dobranie rodzaju wrót i sposobu operowania nimi. Zapis obowiązującego prawa budowlanego zawarty w § 42. pkt. 1 mówi, że bramy wjazdowe nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. Progi bram powinny umożliwić osobom niepełnosprawnym swobodne pokonywanie ich na wózkach inwalidzkich. Rodzaj wrót trzeba dobierać, sprawdzając ile zajmują miejsca. Maksymalna szerokość skrzydła bram rozwieranych jedno- i dwuskrzydłowych może wynieść maksymalnie 3 metry.
Dobierając bramę do posesji, warto także zwrócić uwagę na rodzaj napędu. Można wybrać między tradycyjnymi bramami rozwieranymi oraz przesuwnymi. Pierwszy rodzaj to trwałe zabezpieczenie posesji, które z upływem lat nie traci na wyglądzie i funkcjonalności. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez właścicieli posesji prywatnych i firmowych. Wrota pracują za pomocą systemu zawiasów. Mogą być otwierane w tradycyjny, ręczny sposób lub przy użyciu automatycznego napędu z siłownikami. Ten rodzaj świetnie sprawdza się w przypadku bardziej jednorodnego terenu i na działkach o dużym podjeździe. Właściciele mniejszych terenów o ograniczonej przestrzeni z dużym powodzeniem mogą skorzystać z bram przesuwnych. W skład tych elementów zwykle wchodzi pojedyncze duże skrzydło przesuwne na systemie rolek lub po szynie. Propozycja ta umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni wzdłuż ogrodzenia.
Dlaczego montując bramę posesyjną należy przestrzegać przepisów?
Mając na uwadze warunki techniczne, którym powinny odpowiadać bramy ogrodzeniowe, można przystąpić do bezpiecznego, zgodnego z prawem oraz świadomego doboru bram i furtek. Jest to bardzo ważne, ponieważ wykonanie bramy wjazdowej, która otwiera się na zewnątrz, może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi i mandatem. Wybór między wjazdową bramą przesuwną a bramą skrzydłową należy dokonywać zgodnie z preferencjami, z uwzględnieniem warunków montażowych, które narzucają wielkość i ukształtowanie terenu posesji.
Jak mówi ślusarz z Ogrodzenia i Bramy:
Dobierając bramę wjazdową, warto pamiętać, że wygodniej wjeżdża się, gdy rozwiera się pod kątem 90 – 100o. Trzeba to także uwzględnić podczas lokalizacji bramy w linii ogrodzenia, ponieważ skrzydła po otwarciu nie mogą sięgać poza granice działki. Należy pamiętać o tym także przy planowaniu szerokości podjazdu do garażu i jego otoczenia – sadząc rośliny, warto zachować odpowiedni odstęp, pamiętając, że powiększą swoje rozmiary.
Brama posesyjna to wygodny element, który umożliwia wjazd na działkę. Nie może otwierać się na zewnątrz i wystawać poza obrys działki. Aby mieć gwarancję, że wybrana brama będzie solidna i trwała, warto korzystać z oferty profesjonalnych firm oferujących taki asortyment. Bramy, które wyróżniają się funkcjonalnością, precyzją i estetyką wykonania to spokój użytkowania na wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana