Czy aby odpalać fajerwerki na weselu, potrzebne jest pozwolenie?
Pokaz fajerwerków, które rozświetlają nocne niebo, wybuchając na jego tle wielobarwnymi pióropuszami oraz innymi wymyślnymi kształtami, to doskonały pomysł na urozmaicenie weselnego przyjęcia. Można w ten sposób nadać temu wydarzeniu oryginalny charakter i sprawić, że pozostanie ono na długo w pamięci wszystkich gości. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich lat coraz więcej par młodych decyduje się na zorganizowanie pokazu pirotechnicznego na własnym weselu.
Dlaczego warto zorganizować pokaz fajerwerków na weselu?
Pokazy fajerwerków kojarzą się wszystkim z czymś wyjątkowym. Niejeden raz w historii były wykorzystywane, aby podkreślić doniosłość jakiegoś wydarzenia i nadać mu odświętny charakter. Są więc odpalane np. z okazji świąt narodowych czy w noc sylwestrową, aby hucznie przywitać Nowy Rok. Pokazy pirotechniczne sprawiają, że zwykła rzeczywistość zyskuje iście magiczną oprawę, pozwalając widzom, choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego.
Organizacja pokazu pirotechnicznego na weselu to świetny pomysł. Dzięki temu niecodziennemu show wszyscy uczestnicy przyjęcia będą mieli zapewnione niezapomniane wrażenia. Pokaz sztucznych ogni może być punktem kulminacyjnym wesela. To idealny moment dla fotografów, którzy mogą uchwycić piękno fajerwerków na swoich zdjęciach. Mogą być one również doskonałym tłem do romantycznych ujęć młodej pary. To także sprawdzona metoda na to, aby oderwać zasiedziałych gości od stołów suto zastawionych jedzeniem i piciem. Obserwowanie odpalanych w ustalonej wcześniej kolejności fajerwerków pomoże im zapomnieć o biesiadowaniu i zachęci do dalszej zabawy na parkiecie.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zorganizować pokaz fajerwerków na weselu?
Organizując pokaz sztucznych ogni, które można nabyć m.in. w Hurtowni Fajerwerków AS, należy pamiętać, że najważniejsze jest zapewnienie wszystkim jego uczestnikom bezpieczeństwa. Nie jest prawdą, iż korzystanie z fajerwerków jest dozwolone tylko w Sylwestra i Nowy Rok – można ich używać także w inne dni, ale w takich sytuacjach należy uszanować ciszę nocną (zaczyna się ona o godzinie 22). Żeby pokaz był legalny, konieczne jest również uzyskanie zgody właściciela terenu w formie pisemnej. Należy ją dostarczyć do Urzędu Miasta wraz z wypełnionym formularzem, w który trzeba wpisać szczegółowe dane dotyczące planowanego wydarzenia (m.in. dokładną godzinę rozpoczęcia pokazu oraz jego krótką charakterystykę, w której opisane zostaną typy używanych materiałów i ich liczba).
Zasady bezpieczeństwa określają jasno, jak powinno się przeprowadzić pokaz pirotechniczny, żeby wszyscy jego uczestnicy i widzowie byli odpowiednio chronieni. W tym wypadku najważniejsze jest zachowanie stosownych odległości (min. 50 m od budynków, drzew i widowni).
Które fajerwerki można odpalać bez pozwolenia?
Według przepisów prawa jest spora grupa fajerwerków, które mogą być nabywane, przechowywane i używane bez pozwolenia. Są to:
1. Sztuczne ognie klasy 1
To wyroby, które podczas działania nie stanowią zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska. Emitują one dźwięk o stosunkowo małym natężeniu.
2. Sztuczne ognie klasy 2
Ich użycie jest bezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia ludzi, a także dla mienia oraz środowiska. Są też dość ciche.
3. Sztuczne ognie klasy 3
Te wyroby pirotechniczne są przeznaczone do użytku na dużych, otwartych przestrzeniach znajdujących się na zewnątrz budynków. Podczas działania stwarzają średni stopień zagrożenia życia i zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska. Poziom emitowanego przez nie dźwięku jest bezpieczny dla ludzkiego zdrowia.
4. Sztuczne ognie klasy T1
Te fajerwerki są zaklasyfikowane do wyrobów przeznaczonych do użytku teatralnego. Ich użycie nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, nie zagraża również środowisku ani mieniu.
5. Sztuczne ognie klasy P1
Wyroby pirotechniczne zaklasyfikowane do tej grupy również nie stwarzają zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana