Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Słowo „akumulator” kojarzy się głównie z ogniwem, które jest wykorzystywane w samochodach. W rzeczywistości mają one o wiele szersze zastosowanie. Wiadomo jest jednak, że nie działają wiecznie i przychodzi taki moment, w którym trzeba się ich pozbyć. Należy to zrobić w określony sposób, gdyż są one odpadem groźnym dla środowiska. Akumulatory podlegają recyklingowi i po ich przerobieniu można uzyskać cenne surowce.
W jaki sposób pozbyć się zużytego akumulatora?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że akumulatory bezwzględnie nie mogą być wyrzucane wraz z odpadami komunalnymi. Nieumiejętnie zutylizowane stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska i mogą spowodować poważne skażenie gleby lub wody.
Jeżeli chodzi o pozbycie się akumulatora samochodowego to jest do wyboru kilka opcji. Najwygodniejszą z nich jest oddanie go w sklepie podczas zakupu nowego. Zgodnie z przepisami sprzedawca ma obowiązek przyjąć za darmo zużyty akumulator. W momencie zakupu akumulatora on-line bez zwrotu zużytego lub bez wymiany w sklepie stacjonarnym, sprzedawca musi pobrać od kupującego opłatę depozytową, która wynosi 30 złotych. Zostanie ona zwrócona po oddaniu zużytego akumulatora. Inną bezpłatną opcją pozbycia się ogniwa jest zawiezienie go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Często jednak użytkownikom brakuje czasu na przewóz lub taki punkt jest za daleko. Wtedy akumulator najczęściej trafia do garażu lub piwnicy, co jest niestety niebezpieczne. Nieużywana bateria szybko traci zdolność magazynowania energii, a niezasłonięte bieguny akumulatora mogą spowodować zwarcie lub pożar.
Wszystkie akumulatory są traktowane, jako złom. Mogą być zatem oddane do skupów akumulatorów. Są firmy, które zajmują się skupem zużytych akumulatorów, a nawet odbierają je od klienta. Następnie są one odpowiednio przechowywane i przeznaczane do ponownego przetworzenia.
Dlaczego recykling akumulatorów jest ważny?
Odpady w postaci akumulatorów mogą być podzielone na kilka grup. Pierwsza z nich to grupa akumulatorów ołowiowych, które są wykorzystywane głównie w transporcie. Dzięki ich przerobowi można odzyskać ołów czy kwas siarkowy. Kolejną grupą są akumulatory niklowo-kadmowe wykorzystywane w górnictwie, telekomunikacji, hutnictwie, kolejnictwie czy nawet przy produkcji telefonów komórkowych. Dzięki recyklingowi tego rodzaju akumulatorów jest możliwe otrzymanie i ponowne wykorzystanie tlenku niklu czy metalicznego kadmu. Należy docenić również akumulatory srebrno-cynkowe, gdyż można z nic odzyskać wartościowy surowiec, jakim jest srebro.
Z usług jakiej firmy należy skorzystać przy pozbywaniu się zużytego akumulatora?
Przy wyborze firmy, do której chcemy oddać zużyty akumulator musimy zwrócić uwagę na to, czy działa ona legalnie, ma odpowiednie zgody oraz jest wpisana do rejestru podmiotów, które zajmują się zbiórką odpadów niebezpiecznych. Warto także, aby zajmowała się ich recyklingiem. Jedną z nich jest firma Surowce Wtórne Menesiak, która od 25 lat zajmuje się skupem makulatury i złomu, przyjmując również akumulatory.
Bardzo istotne jest, aby zużyty akumulator trafił do odpowiedniego miejsca, gdzie będzie odpowiednio przechowywany oraz poddany recyklingowi. Warto więc skorzystać z usług firm, które zajmują się skupem akumulatorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana