Co zrobić z odpadami po pracach rozbiórkowych?
Rozbiórka budynku to skomplikowana i dość czasochłonna procedura, w wyniku której budynek zostaje rozłożony na pojedyncze części. Stosowana jest w różnych sytuacjach, np. kiedy dany obiekt nie jest zdatny do użytku, a jego modernizacja nie jest opłacalna z finansowego punktu widzenia. W wyniku rozbiórki powstaje szereg różnego rodzaju odpadów – co można z nimi zrobić?
Recykling odpadów
Podstawową metodą utylizacji odpadów powstających w wyniku rozbiórki budynku, jest ich recykling, czyli segregacja, odzyskanie surowców wtórnych oraz ich przetworzenie na materiały nadające się z powrotem do użytku. Znaczna większość materiałów użytych podczas budowy domu nadaje się do powtórnego wykorzystania – metale, używane między innymi w budowaniu konstrukcji nośnych oraz instalacji elektrycznej (np. miedź) można przetopić i wytworzyć z nich półprodukty takie jak blachy, pręty czy druty. Podobnie postępuje się ze szkłem i tworzywami sztucznymi – odpady te poddaje się rozdrobnieniu i w takiej formie przetapia, uzyskując nowe tworzyw. Również gruz, czyli elementy betonowe i ceramiczne nadają się do ponownego użycia – po rozdrobnieniu stają się one kruszywem, którego można użyć np. przy budowie dróg.
Ponowne wykorzystanie elementów
Celem rozbiórki jest rozdzielenie poszczególnych elementów budynku w takich sposób, by nie uległy one uszkodzeniu. Dotyczy to między innymi ścian zbudowanych z paneli, pokryć dachowych, okien, drzwi czy elementów dekoracyjnych.
- Pozyskane w wyniku rozbiórki materiały mogą zostać wykorzystane przy budowie kolejnego budynku w innej lub tej samej lokalizacji – mówi przedstawiciel firmy Euro Metal – Jest to zatem opłacalne z finansowego punktu widzenia, bowiem postawienie nowego budynku pociąga za sobą niższe koszty.
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na rozbiórkę budynku?
Rozebranie budynku może okazać się koniecznością, jeśli nie jest on zdatny do użytku, jego modernizacja jest zbyt kosztowna lub niemożliwa, bądź kiedy chcemy wykorzystać daną posesję do postawienia nowego budynku. Zazwyczaj stosowana jest ona w przypadku budynków niewielkich – np. domów mieszkalnych – lub znajdujących się w pobliżu innych budynków, które nie mogą zostać wyburzone przy użyciu ciężkiego sprzętu lub materiałów wybuchowych. Choć sam proces rozbiórki jest czasochłonny i kosztowny (wymaga zastosowanie specjalistycznego sprzętu i zaangażowania wyspecjalizowanych pracowników), rozbiórka jest dobrym rozwiązaniem jeśli zamierzamy wykorzystać pozyskane w jej wyniku materiały do innych prac budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana