Co zawiera DTR wózka widłowego?
Rejestracja wózka widłowego po zakupie jest niezbędna zawsze, niezależnie od tego, czy kupiłeś pojazd nowy, czy używany. Takie urządzenia podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego, który kontroluje ich prawidłowy stan techniczny. Aby przeprowadzić rejestrację, niezbędna jest Dokumentacja Techniczno-Ruchowa pojazdu, w skrócie DTR. Jakie informacje muszą znaleźć się w takim dokumencie?
Rejestracja wózka widłowego
Jeśli kupiłeś wózek widłowy, powinieneś niezwłocznie dokonać jego rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. Warto pamiętać, że jest to wymagane niezależnie od tego, czy nabyłeś pojazd nowy czy używany. Jak podpowiada pracownik firmy HM Serwis, aby dokonać zgłoszenia urządzenia, musisz skompletować niezbędną dokumentację, którą dołączysz do wniosku składanego w lokalnym oddziale urzędu. Aby urzędnicy mogli pozytywnie rozpatrzyć Twój wniosek, konieczne jest załączenie do niego następujących dokumentów:
– specyfikacja techniczna pojazdu
– certyfikat pochodzenia
– schemat układów,
– instrukcja obsługi
– DTR, czyli Dokumentacja Techniczno-Ruchowa.
Jeśli zgłaszasz chęć zarejestrowania nowego urządzenia, musisz dołączyć także dwa komplety dokumentów rejestracyjnych. W przypadku wózków używanych wymagana jest kopia ostatniego protokołu i decyzji o dopuszczeniu do rejestracji.
Żeby wózek widłowy mógł zostać dopuszczony do użytku, niezbędne jest przeprowadzenie kontroli stanu technicznego. Takie badania dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich, czyli badanie techniczne, dotyczy pojazdów fabrycznie nowych. Drugi – badania odbiorcze – przeprowadza się w przypadku wózków już znajdujących się w eksploatacji.
DTR – czym jest ten dokument
Jednym z dokumentów, które są niezbędne, aby przeprowadzić rejestrację wózka widłowego jest Dokumentacja Techniczno-Ruchowa, w skrócie DTR. Jeśli kupujesz pojazd używany, powinieneś otrzymać ją od poprzedniego właściciela wraz z pozostałymi dokumentami. DTR wózka widłowego stanowi podstawowe źródło wiedzy na temat charakterystyki konkretnego modelu pojazdu. Stanowi także bazę informacji dla konserwatorów zajmujących się naprawą urządzenia. W DTR muszą znaleźć się następujące dane:
– opis poszczególnych elementów pojazdu,
– techniczne parametry pojazdu (wymiary, waga, przyczepność),
– udźwig, wysięg,
– schemat układu elektrycznego, hydraulicznego oraz pneumatycznego,
– moment wywrotu, krawędź wywrotu,
– rysunek zestawieniowy,
– instrukcja obsługi pojazdu.
Warto pamiętać, że użytkowanie wózka, dla którego nie możesz przedstawić Dokumentacji Techniczno-Ruchowej, może narazić Cię na karę finansową. Przede wszystkim jednak takie zaniedbanie może prowadzić do niewłaściwej eksploatacji pojazdu, a w konsekwencji do awarii i wypadków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana