Co zaliczamy do tzw. elektrośmieci?
Prawidłowo prowadzona gospodarka odpadami jest ważna nie tylko z punktu widzenia troski o środowisko naturalne, ale ma też duże znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi. Niektóre śmieci nie powinny trafiać do standardowych kontenerów, ponieważ mogą być szkodliwe lub niebezpieczne. Właśnie do tej grupy zaliczają się elektrośmieci. Czym dokładnie są i jak należy z nimi postępować?
Eletrośmieci – co się do nich zalicza?
Do elektrośmieci można zaliczyć wszelkiego typu zepsute, zużyte lub niepotrzebne urządzenia o zasilaniu elektrycznym. Co istotne, nie muszą być to sprzęty wyposażone w przewód, ponieważ do tej grupy odpadów należą także akcesoria na baterie. Wśród przykładów śmieci elektrycznych można wymienić:
- sprzęt RTV i AGD,
- zabawki i gadżety na baterie,
- telefony i tablety,
- komputery,
- żarówki i świetlówki,
- narzędzia elektryczne,
- przyrządy medyczne.
Warto pamiętać, że są to jedynie przykłady odpadów, które zalicza się do grupy elektrośmieci. Jeśli więc masz wątpliwości, czy dany sprzęt należy do tej kategorii, zawsze lepiej potraktować go jako potencjalnie szkodliwy, niż wyrzucić do kontenera razem ze śmieciami komunalnymi. Dlaczego jednak elektrośmieci stanowią zagrożenie i czemu pozornie „niewinny” telefon czy czajnik może być niebezpieczny? Wynika to ze specyfiki materiałów i substancji użytych do ich produkcji.
Dlaczego elektrośmieci są niebezpieczne?
Warto podkreślić, że konieczność gromadzenia śmieci elektrycznych w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach nie jest decyzją przypadkową. Takie odpady muszą być utylizowane w szczególny sposób ze względu na swoje właściwości.
Wiele sprzętów elektrycznych zawiera w swoim składzie szkodliwe czy wręcz niebezpieczne substancje. O ile podczas codziennego użytkowania nie stanowią one żadnego niebezpieczeństwa, o tyle po rozłożeniu urządzenia na czynniki pierwsze, toksyny mogą zostać uwolnione do środowiska – ostrzega pracownik Zakładu Obrotu Złomem w Bydgoszczy.
Mowa tu o tak szkodliwych pierwiastkach i związkach, jak rtęć, ołów czy freon. Wbrew pozorom, takie substancje sa powszechnie używane w przemyśle, między innymi do produkcji żarówek, lodówek czy klimatyzatorów. Z tego wynika, że praktycznie każdy ma w swoim otoczeniu sprzęt, który kiedyś stanie się potencjalnie niebezpiecznym odpadem.
Jak bezpiecznie utylizować elektrośmieci?
To, że elektrośmieci nie powinny trafiać do zbiorczych pojemników na odpady, wydaje się oczywiste. Co zatem z nimi zrobić? Jeśli chcesz wyrzucić drobny, zużyty sprzęt, na przykład telefon, ładowarkę czy suszarkę, najwygodniej oddać je do punktu prowadzącego zbiórkę tego typu odpadów. Takie miejsca można znaleźć między innymi w popularnych marketach RTV/AGD. Warto podkreślić, że przekazanie drobnych elektrośmieci jest bezpłatne.
W przypadku zużytego sprzętu o większych gabarytach, takich jak lodówka czy pralka, warto skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się profesjonalną utylizacją elektrośmieci. Takie przedsiębiorstwa działają w całej Polsce, a ich oferta jest zróżnicowana. Jest to w pełni legalny, bezpieczny i wygodny sposób na pozbycie się uciążliwych odpadów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana