Co zaliczamy do systemów stałej asekuracji?
Praca na wysokości zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i wymaga przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa. Niezwykle ważne jest, aby wówczas zastosować pewne środki ochrony osobistej, które uchronią przed nieszczęśliwym wypadkiem. Podczas wykonywania prac wysokościowych konieczne jest też użycie systemów stałej asekuracji. Poniżej sprawdzamy, czym są systemy stałej asekuracji i w jaki sposób działają. Zachęcamy do lektury.
Czym są systemy stałej asekuracji?
Jak wiadomo, prace wysokościowe należą do szczególnie niebezpiecznych i wymagają specjalistycznego zabezpieczenia. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia bądź konstrukcje, które uchronią alpinistę przed następstwem nieszczęśliwego upadku. Należą do nich między innymi:
- słupki asekuracyjne,
- słupki kotwiczące,
- punkty kotwiczenia,
- urządzenia samozaciskowe.
Niezwykle ważne jest, aby stałe systemy asekuracji dobrać do zgodnie z nachyleniem powierzchni, na której będą wykonywane prace wysokościowe. Systemy asekuracji dzieli się na pionowe i poziome. Pionowe systemy asekuracji wykorzystuje się podczas prac na wieżowcach, masztach, bądź innych pionowych konstrukcjach. Z kolei systemy asekuracyjne poziome są najczęściej używane na płaskich powierzchniach. Na dachach najczęściej montuje się słupki asekuracyjne oraz punkty kotwiczące, które umożliwiają ochronę nawet 3 pracowników przed upadkiem z wysokości.
Jedną z firm, która podczas prac na wysokościach wykorzystuje systemy stałej asekuracji, jest firma Climbing Service. Jej pracownicy są profesjonalistami z ogromnym doświadczeniem, którzy dbają o terminowość i bezpieczeństwo wykonywanych usług.
Bezpieczne systemy stałej asekuracji
Niezwykle istotne jest, aby systemy stałej asekuracji były poddawane regularnym kontrolom i konserwacjom. Dzięki temu można mieć pewność, że będą one w dobrym stanie technicznym i zapewnią skuteczną ochronę przed upadkiem.
Warto również wspomnieć o tym, że systemy stałej asekuracji są często urządzeniami samozaciskowymi i są wykonane z odpornych materiałów, takich jak na przykład stal nierdzewna. W przypadku stałych systemów asekuracji pionowej składają się one z pionowej prowadnicy dodatkowo wyposażonej w amortyzator i są urządzeniem łącząco- amortyzującym.
Dodatkowo systemy stałej asekuracji są wyposażone w napinacz, który umożliwia stały naciąg liny asekuracyjnej. Ponadto punkty kotwiczenia wchodzące w skład stałego systemu asekuracji dają możliwość montażu zarówno na płaskich powierzchniach, jak i stromych konstrukcjach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana