Co zaliczamy do prac ziemnych?
Prace ziemne to wszystkie roboty, które trzeba przeprowadzić przed wjazdem specjalistycznego sprzętu ciężkiego. Plac budowy wymaga przecież odpowiednich przygotowań. Z kolei czynności wchodzące w ich skład można określić właśnie, jako tak zwane prace ziemne. Chodzi między innymi o wydobywanie ziemi, jej usuwanie lub przewożenie. Na tym lista robót się jednak nie kończy.
Prace ziemne i ich podział
Jako że prace ziemne określają naprawdę szeroki zakres robót, stosuje się pewne ich wyróżnienie. Zgodnie z pierwszym podziałem dzieli się je na prace wykonywane ręcznie, roboty wykonywane mechanicznie albo roboty przeprowadzane za pomocą materiałów wybuchowych. Pierwsza kategoria odnosi się do aranżacji tak zwanej małej architektury, mikroniwelacji czy wyrównywania skarp. Druga do makroniwelacji, wykopów przestrzennych i ostatecznego ukształtowania terenu. Z kolei trzecia odnosi się do wycinki drzew i większych prac, na przykład mających na celu stworzenie systemu odprowadzania wód opadowych.
Bywa, że firmy zajmujące się robotami ziemnymi dzielą takie prace na wykopy i nasypy. Różnica tego podziału bazuje na miejscu wykonywania robót. Pierwszą są zlokalizowane pod ziemią, a drugie nad nią. I choć taki podział wydaje się prosty, prawidłowe przeprowadzenie prac ziemnych wymaga fachowej wiedzy.
Kto wykonuje prace ziemne?
Prace ziemne wykonują wyspecjalizowane w branży firmy.
– Z naszą pomocą przygotujesz teren pod planowaną inwestycję. Wszystkie roboty ziemne realizujemy dzięki nowoczesnym maszynom budowlanym. Doświadczeni operatorzy przygotowują dla naszych klientów wykopy pod fundamenty, wykopy pod instalacje wodne, gazowe oraz kanalizacyjne, a także wykopy, które określić można, jako niestandardowe. Kształtujemy skarpy i nasypy. Zajmujemy się też wyburzaniem niechcianych obiektów i rozbiórkami budynków
– mówi przedstawiciel firmy NIWEL-KOP.
Z oferty kompleksowo działających w branży przedsiębiorstw, korzystają nie tylko prywatni klienci, ale i inwestorzy wykonujący roboty drogowe. Fachowcy zajmują się bowiem wyburzeniami budownictwa przemysłowego oraz wszystkimi pracami, które wykonuje się przy budowie ścieżek rowerowych, chodników oraz parkingów.
Prace ziemne wymagają użycia nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie maszyn. Ich obsługa nie jest jednak łatwa, dlatego o pomoc warto zgłosić się do doświadczonych fachowców. Samodzielne próby wykonywania jakichkolwiek, choćby najprostszych prac przygotowujących teren pod inwestycję są po prostu zbyt skomplikowane. Czasami wręcz niewykonalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana