Co zaliczamy do chemii gospodarczej?
Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez chemii gospodarczej. Pojęcie to odnosi się do różnego rodzaju środków wykorzystywanych przez nas podczas sprzątania domu lub mieszkania. Przeczytaj, czym charakteryzuje się chemia gospodarcza, jakie produkty do niej zaliczamy, i jakie są najważniejsze kryteria, które warto uwzględnić wyborze preparatów.
Z chemią gospodarczą zetknął się chyba każdy. Bez niej nie byłoby możliwe posprzątanie łazienki czy umycie podłogi. Chemia gospodarcza obejmuje następujące rodzaje środków:
- środki do mycia naczyń – dostępne w formie płynu do ręcznego użycia, jako kapsułki oraz sole
- środki piorące – najczęściej w formie proszku, czasem jako płyn. Należą do nich także produkty wspomagające pranie, np. płyny do zmiękczania i płukania tkanin.
- płyny do mycia podłóg: preparaty służące do mycia poszczególnych typów powierzchni, np. drewna
- płyny do mycia okien, luster i innych powierzchni ze szkła: najczęściej w formie spryskiwacza, który jest bezpośrednio aplikowany na daną powierzchnię
- środki do toalet – służą zarówno do czyszczenia, jak i do dezynfekcji. Dostępne w formie płynów lub żeli
- odkamieniacze - wykorzystywane do czyszczenia miejsc, które mają częsty i bezpośredni kontakt z wodą. Najczęściej występują w formie płynów lub proszków
- środki odtłuszczające: wykorzystywane do czyszczenia kuchenek, piekarników i zlewów
- odświeżacze powietrza – usuwają nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach
- mydła w kostkach i płynie
Chemia gospodarcza a chemia profesjonalna
Chemię gospodarczą należy odróżnić od chemii profesjonalnej. Chemia profesjonalna wykorzystywana jest przy sprzątaniu placówek użyteczności publicznej oraz obiektów o dużej powierzchni. Środki do niej zaliczane mają inne substancje czynne, a czasem także dodatkowe właściwości (na przykład działanie dezynfekujące, niezbędne przy sprzątaniu szpitali). Środki czystości dostępne są na ogół jako silne koncentraty, które przed użyciem wymagają odpowiedniego rozcieńczenia. Produkty chemii gospodarczej sprzedawane są natomiast jako gotowe, odpowiednio rozcieńczone środki w opakowaniach, nadające się do natychmiastowego zastosowania.
Kryteria wyboru środków czystości
Wybór środków chemii gospodarczej powinien być dobrze przemyślany. W niektórych przypadkach można ograniczyć się do bardziej uniwersalnych produktów. Takie preparaty pozwolą nam na przykład na wyczyszczenie urządzeń sanitarnych oraz powierzchni ceramicznych i porcelanowych. Jeśli natomiast chcemy usunąć kamień z umywalki bądź przeprowadzić konserwację skóry meblowej, będziemy musieli sięgnąć po bardziej specjalistyczne środki. Umożliwiają one dokładne wyczyszczenie danej powierzchni, bez narażania jej na uszkodzenia.
Pracownik firmy Taks Art ze Starogardu Gdańskiego dodaje: Wybierając środki chemii gospodarczej, najlepiej stawiać na renomowane, sprawdzone marki – produkty takie są co prawda droższe, ale ich działanie jest bardziej skuteczne, co zwiększa efektywność i jednocześnie skraca czas sprzątania.
Przy selekcji preparatów warto zwrócić uwagę na to, czy są one bezzapachowe, czy też mają określony aromat. Możemy postawić na zapach kwiatowy, morski lub cytrynowy. Przyjemna woń w pomieszczeniu po zakończeniu sprzątania może być argumentem przemawiającym za zakupem danego produktu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana