Co wybrać do ochrony parkietu - lakier czy olej?
Piękny, drewniany parkiet to marzenie wielu z nas. Nie dość, że wygląda wyjątkowo estetycznie, to dodatkowo wzbogaca wnętrze każdego pomieszczenia, nadając mu unikalny klimat. Jednak samo położenie drewna nie wystarcza, niezwykle ważne jest przede wszystkim jego wykończenie i to, jakiego preparatu do tego celu użyjemy. Lakier czy olej? To dylemat, przed którym na pewno przyjdzie nam w końcu stanąć. Jakie są różnice między nimi i który wybrać?
Czy podłoga lakierowana jest gorsza od olejowanej?
Na to pytanie nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć. Najlepszą odpowiedzią byłoby w zasadzie, że to tak naprawdę zależy. Od czego? Od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać i ile czasu możemy przeznaczyć na dbanie o nią. Również nie we wszystkich pomieszczeniach ten rodzaj wykończenia znajdzie swoje zastosowanie. Znaczenie może tutaj mieć chociażby kwestia alergii, ale po kolei. Przyjrzyjmy się jego wadom i zaletom.
Największym atutem lakieru jest z pewnością jego wygląd. Pozwala uzyskać efekt glamour i lśni na podłodze, przypominając taflę wody czy lustro. Przy użyciu oleju, osiągnięcie takiego rezultatu będzie raczej niemożliwe. Dlatego, jeżeli naszym głównym założeniem jest parkiet połyskujący i odbijający światło, rozwiązanie powinno być stosunkowo proste. Inną korzyścią płynącą z tego typu wykończenia jest większa odporność na uszkodzenia mechaniczne. Lakier osadza się na powierzchni, tworząc pewnego rodzaju nieprzepuszczalną osłonę. W przypadku narażenia na zarysowania, będzie to plus. Również w kontakcie z wodą, próbującą przedostać się od polakierowanej strony, będzie ona niezwykle wytrzymała i nieprzepuszczalna. Problemem natomiast w tej sytuacji, jak możemy się domyślać, będzie wilgoć dostająca się od podłoża.
Dlatego jedną z wad podłogi lakierowanej jest równocześnie jej plus, czyli nieprzepuszczalność powietrza. Wybierając parkiet do pomieszczenia, w którym wiemy, że możemy mieć problem z nadmierną ilością wilgoci, powinniśmy zdecydować się na olej. Drugą i chyba największą wadą lakieru jest fakt, że jeśli dojdzie jednak do jego uszkodzenia, wymaga to zeszlifowania całej powierzchni i nałożenia go od nowa. Jednak trzeba podkreślić, że samo dbanie o ten rodzaj wykończenia jest znacznie prostsze i mniej absorbujące, niż w przypadku oleju.
Podłoga olejowana – zalety i wady
Olej, jako wykończenie parkietu, jest z pewnością najlepszą opcją dla osób ceniących naturalną strukturę i wygląd drewna. Jeżeli marzymy o efekcie pogłębienia wszelkich naturalnych cech parkietu, to olej z pewnością nam to zagwarantuje. Tego rodzaju podłoga, jest nieco mniej delikatna, gdyż wyciągnięte na wierzch zostaje to, co w drewnie najbardziej charakterystyczne. Tak jak niektórzy wolą zdjęcia łagodniejsze z odrobiną retuszu, którym w tym przypadku będzie lakier, tak inni wolą te ostre, ukazujące każda zmarszczkę, ale i dzięki temu intensywniejsze - co w tej sytuacji zapewnia nam olej.
O to, co jeszcze powinniśmy wiedzieć o podłogach olejowanych i ich zaletach, zapytaliśmy eksperta:
Warto wspomnieć również o kurzu. Niewiele osób wie, że rodzaj wykończenia podłogi może nam pomóc, jeśli zmagamy się z alergiami. Takim osobom polecamy raczej wykończenie parkietu z zastosowaniem oleju, ponieważ ma właściwości antystatyczne. Dzięki temu, przyciąga do siebie znacznie mniejsze ilości kurzu
– wyjaśnia specjalista z firmy Fornir Sklep drzewno chemiczny z siedzibą w Białymstoku.
Mając również na względzie ekologię, olej będzie odrobinę lepszym zastosowaniem. Dlaczego odrobinę? Obecnie, możemy kupić lakier, którego skład jest oparty na wodzie, jednak nie zawsze będzie się on zapewniał efekt, który zamierzamy uzyskać. Jednak preparaty tego rodzaju są poddawane ciągłym modyfikacjom i unowocześniane, dzięki czemu, być może już niedługo, uda nam się znaleźć wymarzony lakier, który będzie jednocześnie bezpieczniejszy dla środowiska.
Wadą podłogi olejowanej jest natomiast mniejsza ochrona przed uszkodzeniami. Ten typ preparatu nie tworzy jednolitej warstwy, lecz wnika w strukturę drewna, przez co łatwiej je po prostu zarysować. Również praca nad utrzymaniem podłogi w czystym i estetycznym stanie, będzie w tym przypadku o wiele trudniejsza, od tej, którą musimy wykonać podczas pielęgnacji lakieru. Chcąc zatem podłogę mniej wymagającą, powinniśmy skłonić się raczej w kierunku wyboru lakieru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana