Co wpływa na wycenę samochodu w skupie aut?
Skup aut to działalność gospodarcza polegająca na zakupie, a następnie odsprzedaży samochodów używanych. Zainteresowane są one kupnem pojazdów sprawnych oraz uszkodzonych, również po tzw. kasacji. Wielu klientów auto skupów docenia tę formę transakcji przede wszystkim za możliwość szybkiego otrzymania gotówki. Celem każdego sprzedającego jest osiągnięcie jak najkorzystniejszej ceny. Warto więc sprawdzić, co wpływa na wycenę pojazdów.
Czym jest skup aut, jak działa i jak zarabia?
Największym atutem firm zajmujących się skupem samochodów używanych jest szybka transakcja i otrzymanie gotówki w chwili zawarcia umowy. Sprzedający po podpisaniu umowy zrzeka się praw do pojazdu, a skup aut staje się nowym posiadaczem samochodu. Pojazd następnie przygotowywany jest do sprzedaży. Może być poddany czyszczeniu, zabiegom kosmetycznym, a nawet drobnym lub większym naprawom. Różnica pomiędzy ceną sprzedaży i kupna pojazdów jest zyskiem przedsiębiorstwa.
„Zalety tego rodzaju transakcji są niepodważalne. Sprzedający pojazd nie musi samodzielnie poszukiwać klienta lub korzystać z usługi komisu, co w obydwu przypadkach zazwyczaj łączy się z długoterminowym zamrażaniem gotówki. W naszej firmie – uważa pracownik firmy Skup Aut, która świadczy usługi pomocy drogowej, a jednocześnie skupuje samochody – od ręki wyceniamy pojazd, przygotowujemy umowę kupna-sprzedaży i po jej podpisaniu natychmiast wypłacamy gotówkę”.
Wycena sprawnych pojazdów używanych
Większość skupów aut zainteresowanych jest zakupem samochód wszystkich marek i typów. Specjaliści z tych firm, to osoby doskonale znające rynek samochodów używanych, fachowcy i specjaliści w rzetelnej wycenie pojazdów. Szacują oni wartość auta na podstawie aktualnych cen rynkowych. Może ona zostać skorygowana podczas oględzin pojazdu, których celem jest ocena jego stanu faktycznego.
Wartość przy skupie aut sprawnych zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jego pierwotnej ceny rynkowej, jak również od podaży na konkretną markę, model i typ pojazdu. Duże znaczenie ma wiek, jego przebieg i stopień wyeksploatowania. Podczas wyceny auta bierze się również pod uwagę stan wizualny pojazdu, a przede wszystkim jakość lakieru, wygląd tapicerki, oraz kondycję elementów plastikowych. Na różnice w szacowaniu pojazdu wpływa w dużym stopniu ogólny stan samochodu oraz ocena techniczna poszczególnych podzespołów. Spore znaczeni przy wycenie wartości samochodu ma jego standard oraz wyposażenie, a także pojemność i moc silnika oraz rodzaj paliwa.
Szacowanie wartości pojazdów uszkodzonych
Skupy aut zajmują się także zakupem pojazdów uszkodzonych po kolizjach, aut powypadkowych, z licznymi uszkodzeniami silnika bądź karoserii. Zainteresowane są także autami zdekompletowanymi, bez aktualnych opłat czy ważnych badań technicznych. Oferta tych firm to wygodna forma pozbywania się przez właścicieli pojazdów nienadających się do dalszej eksploatacji lub których naprawa jest nieopłacalna. Podstawą wyceny takich samochodów są oględziny rzeczoznawcy. Szacuje on wartość pojazdu, biorąc pod uwagę cenę rynkową modelu w danym roczniku i obniża ją o kwoty związane z wyceną szkód i usterek.
Podczas oględzin pojazdu istnieje możliwość negocjacji ceny, która prowadzi do znalezienia złotego środka pomiędzy oczekiwaniami obydwu stron. Sprzedaż samochodu w skupie aut jest zazwyczaj transakcją bezstresową i zapewniającą szybki dostęp do gotówki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana