Co wpływa na komfort noclegu w hotelu?
Niezależnie od tego, czy zatrzymujemy się w hotelu na jedną noc, czy kilka tygodni, oczekujemy wygody, warunków do udanego wypoczynku i miłej atmosfery. Dobry hotel to taki, do którego chcemy wracać i bez obaw polecimy go znajomym. To miejsce, gdzie czujemy się spokojnie i bezpiecznie już od pierwszych chwil, a rano budzimy się wyspani i zaczynamy dzień z uśmiechem na ustach. Jakie czynniki decydują o komforcie noclegu w hotelu?
Optymalnie urządzony pokój hotelowy
Pokój hotelowy to podstawa – na czas wyjazdu stanie się w końcu namiastką naszego domu. To miejsce, gdzie po pełnym wrażeń dniu pracy czy zwiedzania wracamy, by odpocząć, zregenerować się i nabrać sił na kolejny dzień. Ważne więc, by był urządzony w sposób przemyślany i ergonomiczny, a meble i dodatki tworzyły spójny stylistycznie, estetyczny wystrój.
Najważniejsze dla komfortowego wypoczynku jest łóżko. Musi być odpowiednio duże, a materac wygodny, by umożliwić zdrowy sen. Poza łóżkiem ważne jest wystarczająco pojemne miejsce do przechowywania naszych rzeczy, czyli szafa i komoda na ubrania, wieszak na płaszcze i kurtki, półka na podręczne przedmioty, stolik nocny, na którym położymy książkę, telefon czy laptopa. Jeżeli zamierzamy w hotelu pracować, niezbędne będzie biurko i wygodne krzesło.
Na komfort pobytu w hotelu wpływa również wielkość pokoju i widok za oknem. Gdy mowa o oknach, niezbędna jest możliwość ich zasłonięcia tak, by zapewnić sobie całkowitą ciemność podczas snu. Poza tym ważne jest odpowiednie oświetlenie – oprócz mocnego ogólnego źródła światła w pokoju powinna znaleźć się lampka nocna, pozwalająca poczytać przed snem lub zapalić w nocy światło, nie rażąc w oczy osób, które dzielą z nami pokój.
W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie odcięcia od mediów i informacji, więc standardem większości hoteli jest zapewnienie gościom dostępu do internetu oraz telewizor w każdym pokoju.
Czysty i zadbany obiekt noclegowy
By nocleg był rzeczywiście komfortowy, całe wyposażenie musi być funkcjonalne i działać bez zarzutu. Nic tak nie irytuje, jak przepalona żarówka, zacinające się szuflady, kapiący kran czy skrzypiące łóżko rodem z poprzedniej epoki. Kluczowe jest sprawne ogrzewanie i możliwość dostosowania temperatury w pokoju do indywidualnych preferencji.
Oczywiste jest również, że nie da się dobrze wypocząć w pokoju, który nie jest idealnie czysty. Dotyczy to w szczególności łazienki – pod tym względem nie może budzić najmniejszych nawet zastrzeżeń, powinna zachęcać do wzięcia kąpieli. Pachnąca, świeża pościel, brak kurzu nawet w najmniejszych zakamarkach, nieskazitelne podłogi i ściany to absolutne podstawy w każdym obiekcie noclegowym, niezależnie od jego standardu.
Profesjonalna obsługa i smaczne jedzenie
Hotel to nie tylko budynek, ale i ludzie, którzy tworzą atmosferę miejsca. To od profesjonalizmu i nastawienia recepcjonistów, pokojowych i kelnerów zależy ogólne wrażenie, jakie wyniesiemy z pobytu w hotelu. Uśmiech, życzliwość, chęć pomocy, a z drugiej strony dyskrecja i zachowywanie dystansu to cechy cenione przez gości hotelowych. Miło jest po powrocie zamienić kilka słów z personelem i móc bez obaw zwrócić się o pomoc w każdej, nawet nietypowej, sytuacji.
Do ważnych czynników wpływających na przyjemność czerpaną z pobytu w hotelu należy jedzenie. Niektóre obiekty oferują pełne wyżywienie, inne tylko śniadania, jeszcze inne udostępniają gościom aneksy kuchenne lub przynajmniej lodówkę i czajnik, by mogli przygotować posiłek na własną rękę. Jedzenie zawsze powinno być smaczne, urozmaicone i zdrowe, a menu – uwzględniać dzieci i osoby na diecie wegetariańskiej. Z kolei aneksy kuchenne w pokojach muszą być odpowiednio wyposażone, a sprzęty kuchenne i naczynia czyste i sprawne. Dużym plusem jest skuteczna wentylacja umożliwiająca szybkie pozbycie się zapachu jedzenia z pokoju, w którym będziemy spać.
Lokalizacja hotelu
Z punktu widzenia wygody gości lokalizacja hotelu ma pierwszorzędne znaczenie. Z jednej strony lepiej odpoczywać w miejscu dalekim od miejskiego zgiełku i hałasu, z drugiej hotel powinien być dobrze skomunikowany, by dotarcie do centrum miasta czy wybranej atrakcji turystycznej nie stanowiło problemu – wyjaśnia nasz rozmówca z hotelu Cezamet w Poznaniu.
Im łatwiej i szybciej dojedziemy z hotelu do interesującego nas miejsca, tym dłużej możemy pospać, a do tego w spokoju zjeść śniadanie i wypić kawę. Lokalizacja wpływa również na komfort snu i przebywania w hotelowym pokoju. W końcu inaczej czujemy się, gdy za oknem jest ruchliwa arteria niż gdy możemy podziwiać piękne widoki i otworzyć okno bez obaw o nadmierny hałas bądź nieprzyjemne zapachy z zewnątrz. Dla zmotoryzowanych istotny będzie wygodny parking, pozostali docenią przystanek komunikacji miejskiej lub kolejowej w pobliżu obiektu.
Jak widać, na komfort noclegu w hotelu wpływa cały szereg czynników przefiltrowanych przez indywidualne potrzeby i wymagania każdego z nas oraz cel i długość pobytu. Dobre hotele wychodzą naprzeciw wszystkim tym oczekiwaniom, a nocleg w nich pozostawia wyłącznie miłe wspomnienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana