Co wpływa na cenę okien?
Wysoka jakość ram i szyb pozwala na wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie. Poszczególne parametry są w nich wciąż podwyższane, dzięki czemu współczesne okna znacząco się różnią od tych, które były sprzedawane kilkanaście lat temu. Zakup zestawu okien może być sporym wydatkiem, lecz jest to inwestycja w bezpieczeństwo, utrzymywanie ciepła i całoroczną funkcjonalność.
Rodzaje profili okiennych
Największy wpływ na cenę ma rodzaj stolarki. Okna z PCV, o podobnych parametrach co okna drewniane lub aluminiowe, będą dużo tańsze. Wiąże się to z wyższym kosztem materiałów użytych do produkcji, a także z trudniejszą obróbką w przypadku profili drewnianych i aluminiowych. Ponadto ceny drewna uzależnione są od gatunku. Okna drewniane lub aluminiowe wybiera się ze względu na wysoką estetykę, a także w przypadku dużych oszkleń, z którymi nie poradzą sobie profile z PCV.
Ekspert z firmy Wesa w Tanowie dodaje: Na cenę wpływa także wielkość i kształt okna. Najtańsze są okna prostokątne. Wszelkie okna nietypowe, takie jak okrągłe, rogowe, dachowe czy zakończone łukami będą dużo droższe. Także większe przeszklenia wpływają na wyższą cenę.
Parametry techniczne w stosunku do ceny
Po wybraniu stolarki okiennej trzeba zastanowić się nad pakietem szybowym. Obecnie w sprzedaży są okna dwu lub trzyszybowe. Dodatkowa szyba wpływa na wyższą termoizolacyjność. O poszczególnych parametrach decyduje także wiele innych czynników. Im bardziej potrzebujemy okien o wyższej izolacji cieplnej, akustycznej lub większej odporności na włamanie, tym więcej za nie zapłacimy. Dodatkowo należy także wliczyć koszty okuć. Będą one zależały od tego, które okna chcemy mieć otwierane na oścież, a które jedynie z funkcją uchylno-rozwierną. Można także rozważyć zakup dodatkowego wyposażenia, np. zabezpieczeń antywłamaniowych, klamek na kluczyk, rolet montowanych razem z oknami i innych rozwiązań oferowanych przez producentów.
Koszty niestandardowej estetyki
Większą cenę zapłacimy także za elementy ozdobne, czyli różnego rodzaju dodatki i kolor stolarki. Mniej popularne barwy mogą być traktowane jako specjalne zamówienie. Niektórzy preferują okna dwukolorowe, które mają inny kolor na zewnątrz, a inny wewnątrz budynku. Dzięki temu ramy można wpasować w każdą elewację i wewnętrzną aranżację jednocześnie. O ile z nietypowego koloru można zrezygnować, o tyle wysokie parametry izolacji termicznej prowadzą do zmniejszenia opłat za ogrzewanie. Dobra izolacja akustyczna spowoduje, że dźwięk z ruchliwej ulicy nie będzie przeszkadzał, natomiast okna antywłamaniowe sprawią, że mieszkańcy nie będą musieli się obawiać poważnych kradzieży.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana