Co warto sprawdzić odbierając samochód od mechanika?
Oddanie auta do mechanika może nieść za sobą spore ryzyko. Jeżeli nie korzystamy z usług zaufanego miejsca, skutkować to może licznymi, trudnymi do wykrycia oszustwami. Jednak w każdym warsztacie zdarzają się niedopatrzenia i drobne błędy, które warto skonsultować i omówić z mechanikiem. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy odbiorze samochodu z naprawy, aby być zadowolonym z usługi i zminimalizować ryzyko oszustwa.
Przed oddaniem auta do mechanika
Aby nie podejmować zbędnego ryzyka, warto jest najpierw odwiedzić wybrany warsztat i przeprowadzić krótką rozmowę z jego przedstawicielem. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się w jego podejściu do klienta i ocenić w jakimś stopniu jego pracę. Warto jest zapytać o spisanie swoistej umowy, ceny usług oraz rodzaj używanych części samochodowych. Wizyta taka z pewnością nie da nam gwarancji zadowolenia, uczciwości i wysokiej jakości wykonywanych usług, jednak pozwoli nam dokonać wstępnej oceny. Stosując jednak zasadę ograniczonego zaufania, po odbiorze auta od mechanika należy dokładnie je sprawdzić.Przy odbiorze samochodu
Jazda próbna – przede wszystkim dobrze jest wykonać jazdę próbną przy odbiorze samochodu od mechanika, w celu zweryfikowania, czy zgłoszona usterka rzeczywiście jest naprawiona oraz czy nie pojawiły się inne nieprawidłowośc,i których wcześniej nie było. Poziom płynów – w przypadku, gdy naprawa dotyczyła układu hamulcowego, chłodzenia lub smarowania powinniśmy skontrolować poziom płynów, a także zwrócić uwagę, czy nasze auto nie ulega przegrzaniu podczas jazdy Rachunek lub fakturaprzy odbiorze auta powinniśmy dokładnie przestudiować otrzymany rachunek lub fakturę. Jest to nie tylko podstawa do złożenia reklamacji, ale pozwoli nam również przedstawić nasze ewentualne wątpliwości dotyczące wykonanych usług, czy użytych części- podpowiada ekspert z firmy P 'mix Moto Punkt.Gwarancja – należy nam się, szczególnie jeżeli podzespoły w aucie zostały wymienione na nowe. Niestety możemy spotkać się z sytuacją, że mechanik używając tanie części o niskiej jakości, podaje o wiele wyższą cenę do zapłaty, niż faktyczna wartość danych elementów Zużyte podzespoły – odbierając auto z naprawy, mechanik powinien oddać nam nasze stare podzespoły. Będzie to świadczyło o tym, iż zostały faktycznie wymienione – w przeciwnym wypadku ryzykujemy, że możemy zostać oszukani, a elementy, które powinny zostać poddane wymianie są jedynie naprawione, co będzie skutkowało perspektywą kolejnej wizyty w serwisie samochodowym w ciągu krótkiego czasu Układ hamulcowy – zdarza się, iż elementy układu hamulcowego, które zostały wymienione, muszą się „dotrzeć”. Przez ten czas istnieje możliwość, iż hamulce będą słabiej działały. Warto to sprawdzić i skonsultować swoje wątpliwości z mechanikiem. Zabrudzenia i zarysowania – może zdarzyć się, że mechanik podczas swojej pracy nie stosuje żadnych zabezpieczeń, co skutkować będzie zabrudzeniem na fotelach lub tapicerce. W niektórych przypadkach możemy spotkać się z zarysowaniami lub wgnieceniami na karoserii – dlatego powinniśmy zwrócić na ten czynnik uwagę, przed odbiorem auta z serwisu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana