Co to są szalunki ścienne i stropowe?
Jedną z prac podczas budowy domów jest wylewanie betonowych elementów, na przykład ław fundamentowych, stropów lub schodów. Do kształtowania zarówno ich, jak i innych elementów konstrukcyjnych, niezbędne są szalunki. To dzięki nim beton nie rozlewa się poza wyznaczony obszar. Dowiedz się, czym są szalunki, jakie są ich rodzaje i w jaki sposób się je wykorzystuje.
Szalunki – co to takiego?
Szalunek to tymczasowa konstrukcja z reguły wykonana z desek, dlatego też szalowanie nazywa się inaczej deskowaniem. Jest to forma, dzięki której mieszanka betonowa zyskuje oczekiwany kształt. Po zastygnięciu betonu, szalunki zostają usunięte. Wykorzystuje się je przy konstrukcjach betonowych lub żelbetonowych oraz przy produkcji półfabrykatów. Szalunki można wykonać samodzielnie albo skorzystać z usług jednej z firm oferujących ich sprzedaż lub wynajem. Taką firmą jest Altrad – przedsiębiorstwo zajmujące się kwestiami związanymi z szalunkami i rusztowaniami.
Szalunki ścienne
Szalunki ścienne wykorzystuje się w celu zabezpieczania otworów znajdujących się w ścianach, na przykład nadproży (w otworach na drzwi i okna). Czasem pełnią też funkcję wsporników w przypadku ozdobnych elementów elewacji. Szalunki przeznaczone są do samodzielnego, ręcznego montażu, jedynie w przypadku szalunków wielkogabarytowych konieczne może być użycie żurawia budowlanego. Ramy płyt szalunkowych są wykonane z zamkniętych profili z wysokogatunkowej stali. Natomiast poszycie płyt wykonywane jest z wytrzymałej, wielowarstwowej sklejki, dodatkowo pokrywanej obustronnie powłoką żywiczną. Dzięki temu powierzchnia betonu jest gładka, a płyty mogą być wielokrotnego użytku.
Szalunki stropowe
Drugim rodzajem są szalunki stropowe, wykorzystywane w przypadku wylewania stropów żelbetonowych. Muszą one być wytrzymałe i przygotowane do podtrzymywania dużych ciężarów. Do wykonania tego rodzaju szalunku potrzebnych jest kilka elementów. Na wodoodporną płytę trójwarstwową lub panele aluminiowe wylewa się beton. Pod płytą umieszcza się dźwigary drewniane (wzmocnione za pomocą impregnacji), a zabezpieczają je głowice krzyżowe. Taki system szalunkowy jest oparty na stropowych podporach stalowych zbudowanych z ocynkowanych rur. Szalunki stropowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych i na różne uszkodzenia. Dużym plusem ich stosowania jest fakt, że umożliwiają stworzenie równego i gładkiego stopu, osiągającego nawet 50 cm.
Lepiej kupić czy wypożyczyć szalunki?
Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od wielkości budowy i od tego, jak często wykorzystujesz szalunki. Kupno szalunków jest znacznie bardziej kosztowne niż ich wypożyczenie. Jeśli wiesz, że będziesz ich często używać – ta inwestycja pewnie się zwróci. Lecz w przypadku, kiedy nie używasz szalunków zbyt często, ich wynajem powinien być wystarczającą opcją.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana