Co się dzieje z odzieżą używaną przed jej dopuszczeniem do sprzedaży?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd bierze się odzież z drugiej ręki, która trafia w ręce nabywców? Wcześniej odzież jest poddawana szczegółowej selekcji, pozwalającej posegregować ją na towar wysokiej jakości oraz taki, który nada się jedynie na czyściwo. Tekstylia są dość trudne do zutylizowania i właśnie z tego względu wykorzystuje się je ponownie. Znaczna część ubrań trafia do lumpeksów.
Zakupy w sklepach z odzieżą używaną to chleb powszedni wielu Polaków. Można w nich znaleźć niemal wszystko: od bielizny, przez bluzki, spodnie i koszule, po garnitury oraz suknie wieczorowe. Jednak zanim ubrania pojawią się w lumpeksie, przechodzą przez wiele par rąk. Nie jest tajemnicą, że pozyskiwane są najczęściej z zagranicznych zbiórek przeprowadzanych w Szwecji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. To właśnie w taki sposób trafiają w ręce przedsiębiorstw, które następnie odsprzedają je polskim hurtowniom oraz sklepom.
Odzież używana z kontenerów
Schemat jest niemal zawsze jednakowy: mieszkaniec Europy Zachodniej bądź Skandynawii dokonuje zakupu nowej sztuki garderoby. Po pewnym czasie wyrzuca ją do jednego z kontenerów na odzież stojących nieopodal domu. I właśnie w tym momencie stare ubranie rozpoczyna nowe życie. Po zapełnieniu się pojemnika jego zawartość trafia do sortowni, w której podlega segregacji. Lepsze jakościowo produkty są przekazywane firmom zajmującym się dystrybucją odzieży używanej, takim jak m.in. hurtownia odzieży używanej Darja, współpracująca z polskimi second handami od kilkudziesięciu lat, reszta trafia do utylizacji bądź jest przeznaczana na tzw. czyściwo.
Nowe ubrania z second handu
Ten fakt może zdziwić wielu, jednak niejednokrotnie second handy posiadają w swojej ofercie również zupełnie nowe ubrania. To, że importuje się je z zagranicy, nie oznacza bynajmniej, że są zużyte. Wręcz przeciwnie, bardzo często pierwszy właściciel nabywa je pod wpływem impulsu, co niejednokrotnie czyni zakup nietrafionym. Właśnie w takiej formie odzież używana trafia do kontenera bądź zostaje oddana firmie organizującej zbiórki bezpośrednie „door-to-door”.
Przypadki opisane wyżej zdarzają się bardzo często. Korzystają na tym przedsiębiorstwa, eksportujące ubrania ze Skandynawii oraz Europy Zachodniej. Następnie wysokiej jakości towar zakupują hurtownie odzieży używanej na terenie całej Polski. Tym sposobem niektóre lumpeksy sprzedają jedynie odzież używaną ze Skandynawii, inne zaś z Niemiec czy Irlandii. Jeszcze inne oferują ubrania sportowe typu outdoor bądź posiadają w swojej ofercie tylko garderobę dziecięcą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana