Co powinno zostać zawarte w umowie o roboty budowlane?
Wszystkie kwestie współpracy, jaka ma mieć miejsce między dwiema stronami danego zadania, powinna regulować stosowna umowa. Dzięki temu dokładnie określone zostają strony i przedmiot umowy, a także kwestie dotyczące realizacji danego przedsięwzięcia. Szczególnie ważne jest to podczas budowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?
Umowa o roboty budowlane i jej forma
Kwestie związane z formą umowy o roboty budowlane regulują przepisy kodeksu cywilnego. Umowa może być sporządzona w formie ustnej lub pisemnej, z czego zdecydowanie bezpieczniej dla obu stron, jak i danej inwestycji jest wybrać wersję sporządzoną w postaci stosownego dokumentu. Częścią takiego pisma musi być również adekwatna dokumentacja, taka jak pozwolenie na budowę czy projekt budowlany. Wszelkie zmiany w treści umowy, jak i pozostałych dokumentach również powinny być sporządzone na piśmie. Profesjonalną pomoc w sporządzaniu umów i wszelkich kwestiach prawnych związanych z budową oferuje kancelaria prawna PDFW Lawyers.
Niezbędne elementy umowy o roboty budowlane
Umowa o roboty budowlane musi zawierać informacje o miejscu i dacie jej sporządzenia wraz z podpisami obu stron. Zarówno dane inwestora, jak i wykonawcy muszą być w niej szczegółowo rozpisane. Ponadto inwestor zapewnia właściwe przygotowanie terenu budowy, dostarczenie stosownej dokumentacji oraz dokonanie odbioru i zapłatę za wykonane działania. Po stronie wykonawcy znajduje się przeprowadzenie umówionych prac zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Bardzo ważnym elementem umowy o roboty budowlane jest szczegółowe określenie w niej działań, jakie mają zostać wykonane.
Umowa o roboty budowlane – kwestie odbioru i podwykonawców
Sporządzanie umów o roboty budowlane musi obejmować określenie procedury odbioru wykonanych robót, sposobu zgłaszania gotowości obiektu oraz zawierać terminy przystąpienia do czynności odbioru wraz z dniem ich zakończenia. W przeciwnym wypadku wykonawca będzie miał prawo żądać odbiorów częściowych i uzyskania adekwatnej części zapłaty. W umowie o roboty budowlane warto określić kwestie związane z postępowaniem w sytuacji, gdy prace budowlane zostaną wykonane w sposób wadliwy. Przy współpracy z podwykonawcami inwestor ma prawo do wglądu podpisanych umów. Powinny być sporządzone w formie pisemnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana