Co można wyczyścić metodą sodowania?
Powierzchnie zewnętrzne elewacji budynków czy kostki brukowej są narażone na różne zanieczyszczenia. Jedne z nich gromadzą się w wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych. Inne są efektem celowego działania, takiego jak np. malowanie graffiti. Czyszczenie takich miejsc wymaga zastosowania skutecznej, ale bezpiecznej dla podłoża metody. Jest nią m.in. sodowanie.
Na czym polega metoda sodowania?
Zastosowanie popularnej kuchennej sody do czyszczenia i wybielania powierzchni jest znane od wielu pokoleń. Gospodynie domowe zarówno w mieście, jak i na wsi stosowały tę substancję do polerowania garnków i naczyń. Sodą szorowało się też kamienne podłogi i inne elementy wyposażenia domów. Obecnie wartość użytkowa tej metody doceniły przedsiębiorstwa usługowe, takie jak firma SodaBlast 24. Stosowana technologia została zmodyfikowana i unowocześniona. Dzięki temu jest skuteczniejsza, a jednocześnie bezpieczna dla powierzchni i znacznie szybsza od tradycyjnego ręcznego szorowania. Jednym z nowych elementów, jaki pojawił się w technice sodowania jest zastosowanie specjalnego preparatu, w którego skąłd wchodzi soda oczyszczona o specjalnej granulacji. Zalety metody to przede wszystkim:
- nietoksyczność,
- neutralność dla środowiska,
- obojętność w stosunku do pokarmów, ludzi i zwierząt,
- całkowita rozpuszczalność sody w wodzie, dzięki czemu jest ona zmywana bez pozostawiania śladów,
- bezpieczeństwo dla pracowników,
- wysoka wydajność i skuteczność,
- niski koszt wykonania,
- brak jakiegokolwiek wpływy na strukturę czyszczonej powierzchni, bezinwazyjność,
- możliwość czyszczenia bezpyłowego w osłonie wodnej.
Zastosowanie metody sodowania
Ze względu na to, że czyszczenie powierzchni sodą ma neutralny charakter, nie powoduje zmian w strukturze materiału, nie rozgrzewa go ani nie schładza oraz nie oddziałuje na niego chemiczne, zakres zastosowań tej metody jest bardzo szeroki. Warunkuje go też możliwość wykorzystania technologii do czyszczenia delikatnego i mocnego. W pierwszym wypadku opracowaniu mogą być poddawane powierzchnie delikatnych i wrażliwych na zarysowania metali, takich jak np. aluminium. W drugim czyszczenie obejmuje elementy z kamienia, kostki brukowej i konglomeratów. Typowe zastosowania metody sodowania to:
- oczyszczanie ścian wewnętrznych i elewacji z farb i graffiti,
- usuwanie brudu i farb z konstrukcji drewnianych,
- usuwanie fug i zapraw,
- czyszczenie kamieni naturalnych, od granitu do piaskowca,
- oczyszczanie powierzchni szklanych, z tworzywa sztucznego i metalowych,
- odtłuszczanie i oczyszczanie elementów przed lakierowaniem.
Sodowanie jest innowacyjną i bezpieczną metodą wykorzystywaną między innymi w budownictwie, w pracach remontowych, w przemyśle motoryzacyjnym, morskim, maszynowym, a także spożywczym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana