Co jest bardziej ekologiczne – wymiana sprzętu czy jego naprawa?
Droga część robota kuchennego psuje się tuż po upływie okresu gwarancji, obudowa laptopa podejrzanie szybko pęka, a za wymianę zużytego komponentu smartfona serwis woła tyle, że lepiej kupić nowy? Taka lub podobna sytuacja spotkała niemal każdego. Nie zawsze popsute urządzenie musisz jednak wyrzucać – w wielu przypadkach możesz poddać je naprawie, co na pewno przysłuży się środowisku.
Nieetyczne praktyki producentów
Ekologia i rachunek ekonomiczny nie zawsze idą w parze. Bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne ma na przykład planowe postarzanie produktów. To strategia niektórych producentów, która polega na takim projektowaniu urządzeń, by psuły się szybciej, niż powinny. Skala tego zjawiska jest trudna do oszacowania, jednak w ostatnich latach zostało ono udowodnione na przykład przez UBA – niemiecki Federalny Urząd Ochrony Środowiska. Nie jest też ono niczym nowym – już przed II wojną światową przedsiębiorstwa Osram, Philips i General Electric podejmowały próby postarzania żarówek, by działały one tylko 1000, a nie 2000 godzin. Ich działania zostały jednak zastopowane przez rozpoczęcie działań wojennych.
To niejedyne niecne praktyki stosowane przez producentów. Niektóre urządzenia konstruowane są w taki sposób, by ich naprawa stawała się trudna, a więc droga, bądź nawet niemożliwa. Przykładem może być klejenie komponentów smartfonów do obudowy, co zwiększa ryzyko uszkodzenia urządzenia podczas jego serwisowania. Konsument jest w ten sposób „zachęcany” do zaopatrzenia się w nowszy model. Zdarza się także, że producent nie udostępnia aktualizacji oprogramowania do starszych modeli swoich telefonów. Sprzęt z przestarzałym zaczyna działać coraz wolniej i jest bardziej narażony na wirusy oraz ataki hakerskie.
Co można zrobić, by być bardziej ekologicznym?
Nie przed wszystkimi działaniami korporacji można się obronić, ale pewnie kroki są w zasięgu każdego z nas. Choć nie każdy sprzęt można łatwo i tanio naprawić, jeśli istnieje taka możliwość, warto się na nią zdecydować. Naprawa jest działaniem o wiele bardziej ekologicznym niż kupno nowego urządzenia. Zużyte produkty nie trafiają na składowiska odpadów, a więc nie przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. W zdecydowanej większości przypadków naprawa jest również tańsza niż kupno nowego urządzenia. Ważna jest też świadomość zakupowa. Jeśli wiesz bądź podejrzewasz, że dany producent planowo postarza sprzęt czy konstruuje go w taki sposób, aby jego naprawa była nieopłacalna, możesz zdecydować się na urządzenie innej firmy.
Gdzie możesz nabyć części zamienne do popsutego sprzętu? Jednym z takich miejsc jest hurtownia Popularna z Warszawy. W jej ofercie możesz znaleźć różnego rodzaju komponenty do małego i dużego AGD. To między innymi części do robotów kuchennych, ekspresów do kawy, pralek, lodówek, kuchenek i innych artykułów gospodarstwa domowego najpopularniejszych producentów. Zakup i własnoręczna wymiana zepsutego elementu bądź skorzystanie z usług serwisu będą z pewnością tańsze i bardziej ekologiczne niż nabycie nowego urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana