Charakterystyka zimowych opon samochodowych
Opony to podstawowy element samochodu, dzięki któremu może się swobodnie przemieszczać. Opony należy jednak regularnie wymieniać na letnie lub zimowe. Ostatnimi czasy na rynku pojawiły się także modele uniwersalne, ale wielu ekspertów uważa, że o wiele bezpieczniej zimą stosować klasyczne opony zimowe. Co więc wyróżnia opony zimowe i dlaczego są lepsze od uniwersalnych?
Opony zimowe kontra opony letnie
Błędnie uważa się, że jedyna różnica między oponami zimowymi a letnimi jest zauważalna we wzorze, który znajduje się na bieżniku. W rzeczywistości różnica ta nie jest kolosalna, ale znacznie uzupełnia istotniejsze szczegóły. Podobnie jak wiele innych materiałów, guma zmienia właściwości pod wpływem działania temperatury. Właśnie dlatego, opony zimowe i letnie to zupełnie inne konstrukcje, które inaczej zachowują się w zmiennych warunkach atmosferycznych.
Działanie opon zimowych
Wymiana opon z letnich na zimowe powinna być przeprowadzana, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury opony zimowe tracą swoje właściwości, guma staje się zbyt miękka i zaczyna się topić. Staje się tak, gdyż modele te są przeznaczone do silnych mrozów i jazdy po oblodzonych drogach. Wówczas również wiele funkcji opon, takich jak utrzymywanie stabilności samochodu na drodze, nie może zostać wykorzystane.
Zalety opon zimowych
Opony zimowe mają wiele zalet, dzięki którym znacznie przewyższają opony uniwersalne. Największą zaletą jest wzór na bieżniku, który zapewnia pojazdowi najlepszą możliwą przyczepność nawet na mocno oblodzonym torze.
Jak mówi ekspert z firmy Wulkanizacja Mobilna 24H:
Opony zimowe projektuje się w taki sposób, aby kierowcy mogli jak najłatwiej poruszać się po najtrudniejszych odcinkach drogi, gdzie śnieg topi się bardzo szybko, a nawierzchnia zmienia się z asfaltu w lodowisko. Z badań wynika, że przy prędkości 50 km/h droga hamowania przy zastosowaniu opon zimowych jest ponad dwukrotnie krótsza.
Ponadto istnieją także modele opon, które posiadają dodatkowe elementy wspomagające bezpieczeństwo. Przykładowo kolce zamontowane na powierzchni opony zwiększają do maksimum przyczepność na oblodzonych drogach. Aby opony zimowe mogły spełniać swoje zadanie, muszą być także odpowiednio dobrane. To właśnie od wyboru opon zależy bezpieczeństwo kierowcy w ruchu.
Dobrze dobrany sprzęt jest w stanie ochronić zdrowie i życie nawet w oblodzonych warunkach lub na mokrym śniegu. Z tego powodu warto zainwestować w dodatkowy komplet opon zimowych. Poza sezonem można je przechowywać w piwnicy lub u mechanika, a wiosną po prostu wymienić je na opony letnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana