Charakterystyka schodów samonośnych
Schody samonośne pozwalają na osiągnięcie oryginalnego efektu wizualnego i mogą być ciekawą ozdobą wnętrza. Takie konstrukcje nie wymagają użycia podstopnic, czyli elementu, który zwykle jest stosowany do podtrzymywania stopni. Dzięki zastosowaniu takiej ażurowej konstrukcji wyglądają na bardzo lekkie. Czym jeszcze charakteryzują się schody samonośne?
Konstrukcja schodów samonośnych
O konstrukcji samonośnej schodów mówimy wówczas, gdy ich stopnie są oparte na konstrukcji stalowej lub drewnianej. Wyróżnia się schody samonośne pełne (z podstopniem) lub bez podstopnia. W tej drugiej wersji, między każdym stopniem jest zachowana wolna przestrzeń, która nadaje schodom ażurowy wygląd. Z konstrukcją schodów samonośnych zespolona jest również balustrada. Jak mówi przedstawiciel firmy Ziółkowski Schody:
„Rodzajów schodów samonośnych jest bardzo dużo, z galerii zdjęć dostępnej na naszej stronie można wybrać opcję, która będzie najlepiej pasowała wizualnie do wyglądu pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że od wyboru układu schodów zależy komfort stawiania na nich kroków. Dlatego oprócz walorów estetycznych należy zwrócić uwagę także na funkcjonalność schodów, aby były jak najwygodniejsze w użytkowaniu”.
Rodzaje schodów samonośnych
Schody samonośne można zamontować w większości pomieszczeń, ponieważ ich instalacja nie wymaga spełnienia żadnych specjalnych warunków. Schody o konstrukcji samonośnej występują w różnych wariantach. Dobór optymalnego zależy przede wszystkim od wielkości i funkcji pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane.
Jednym z popularnych typów są schody proste i zabiegowe. Pierwszy wariant charakteryzuje się najprostszą konstrukcją. Pozwala dostać się na wyższą kondygnację bez zmiany kierunku. Takie schody są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ szerokość każdego stopnia jest taka sama. Niestety mała ilość miejsca może nie pozwalać na wybór tej opcji.
Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, często stosuje się konstrukcję zabiegową (w kształcie litery U lub L) lub spiralną. Pozwala to na znaczną oszczędność przestrzeni, jednak korzystanie z tego typu schodów zabiegowych nie dla każdego będzie komfortowe. Wynika to ze zmiennej szerokości i kształtu stopni na zakrętach. Stopnie ułożone w spirale są bardzo dekoracyjne, jednak mogą nie sprawdzić się w codziennym użytkowaniu, kiedy pokonujesz je kilkanaście razy dziennie.
Opcją, która przypadnie do gustu zwolennikom nietypowych rozwiązań, są schody dywanowe. Charakteryzują się brakiem policzków, czyli bocznej obudowy stopni. Konstrukcję tworzą stopnie połączone z podstopniem, dzięki czemu schody stanowią atrakcyjny element wystroju wnętrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana