Charakterystyka schodów drewnianych
Choć schody drewniane należą do jednych z najdroższych z dostępnych na rynku, to cieszą się niesłabnąca popularnością wśród klientów. Mają liczne zalety, które sprawiają, że warto się nimi zainteresować. Przede wszystkim można je dowolnie zaprojektować, tak aby idealnie pasowały do konstrukcji pomieszczenia i jego wyglądu. Drewno jest materiałem wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia, dlatego schody drewniane to inwestycja na długie lata.
Schody drewniane – dlaczego są tak popularne?
Drewno jest wykorzystywane we wnętrzach już od wieków. Występuje w wielu rodzajach, jest podatne na kształtowanie, a także odporne na uszkodzenia. To sprawia, że elementy drewniane, w tym schody, cieszą się tak dużą popularnością. Dla użytkowników bardzo często liczy się przede wszystkim aspekt wizualny. Drewno sprawdza się w tym kontekście bardzo dobrze, ponieważ można z niego wykonać schody w dowolnym stylu, kształcie i rozmiarze.
Mimo że ten naturalny materiał kojarzy się raczej z przytulnymi, klasycznymi wnętrzami, schody drewniane mogą mieć również nowoczesną formę, idealnie pasującą do industrialnych przestrzeni – podkreśla pracownik firmy Domax.
Warto jednak pamiętać, że schody wykonane z drewna należą do najdroższych wariantów tych konstrukcji. Nie jest to więc opcja dla klientów poszukujących budżetowego rozwiązania. Biorąc jednak pod uwagę liczne zalety drewnianej konstrukcji, taka inwestycja może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Z jakich gatunków drewna powstają schody?
Aby schody były wytrzymałe i bezpieczne, muszą zostać zbudowane z solidnych materiałów. Stopnie są nieustannie narażone na ścieranie, uderzenia czy upadki ciężkich przedmiotów. Takich sytuacji trudno uniknąć podczas codziennego użytkowania. Jako surowiec do tworzenia schodów drewnianych wykorzystuje się więc twarde gatunki drzew rosnących w Polsce, ale także sprowadzane zza granicy. Najlepszymi gatunkami drewna na schody są:
- dąb,
- jesion,
- wiąz,
- buk,
- orzech.
Można też sięgnąć po gatunki egzotyczne, takie jak:
- jatoba,
- wenge,
- mahoń,
- jesion skandynawski.
Warto dobrać materiał do tego, jak intensywnie schody będą eksploatowane. W domu jednorodzinnym stopnie nie muszą być wykonane z najtwardszego materiału, jednak w obiektach użytkowych warto postawić na maksymalnie odporne gatunki.
Rodzaj drewna należy dobrać nie tylko ze względu na parametry fizyczne. Warto też wziąć pod uwagę efekt wizualny, który chcesz uzyskać. Każda odmiana wygląda nieco inaczej – ma inny kolor i usłojenie. Dzięki umiejętnemu dopasowaniu gatunku drewna do stylistyki wnętrza można uzyskać niezwykle atrakcyjną aranżację przestrzeni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana