Charakterystyka obory zautomatyzowanej
Dawniej hodowla zwierząt była bardzo istotnym czynnikiem w życiu ludzi mieszkających na wsi. Jednak mimo tego że czasy się zmieniły, zapotrzebowanie na produkty odzwierzęce wciąż jest duże. Różnica między hodowlą z dawnych lat a tą dzisiejszą jest taka, że obecnie wykorzystuje się nowoczesne technologie, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pozyskiwanie produktów takich jak mleko czy jajka. Jednym z udogodnień są zautomatyzowane obory.
Pozyskiwanie mleka
W oborach zautomatyzowanych stosuje się wiele udogodnień, które mają usprawnić pracę. Jednym z nich są roboty udojowe. Jak one działają? Urządzenia oceniają, czy zwierzęta są gotowe do doju. Jeśli tak, otwierają się drzwiczki do klatki, krowa wchodzi do środka, gdzie w komfortowych warunkach może oddać mleko. To rozwiązanie ma wiele zalet, zarówno dla krów, jak i dla pracowników zautomatyzowanej obory. Program zainstalowany w robotach zbiera dane o zwierzętach, dzięki czemu łatwiej kontrolować ich kondycję i reagować, jeśli coś jest nie tak. Dzięki temu, krowy są zdrowsze. Dodatkowo, korzystanie z urządzeń do dojenia pozwala zaoszczędzić czas.
Kolejnym udogodnieniem jest robot do podgarniania paszy. Przesuwa on pokarm tak, aby był on dostępny dla zwierząt. Dzięki temu krowy zawsze mają co jeść i nie muszą przepychać się przy stole paszowym. W pojeniu ich pomagają specjalne poidła – niektóre posiadają nawet funkcję podgrzewania wody.
Kiedy krowy są już wydojone, przydatny okazuje się schładzalnik do mleka, który pozwala na przechowywanie płynu w temperaturach zaledwie kilku stopni Celsjusza.
Przestrzeń i higiena
Warunki panujące w oborze powinny być jak najbardziej sprzyjające dla krów. Zwierzęta muszą mieć dużo miejsca i możliwość swobodnego poruszania się. – Budowa obory wymaga szczególnej dbałości o walory użytkowe oraz o bezpieczeństwo obiektu, w tym trzymanego w nim inwentarza. Taki budynek powinien zapewnić zwierzętom dobre warunki i ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – wyjaśnia pracownik firmy Ślusarstwo Roboty Budowlane S. C. Tadeusz Jeśko & Piotr Doręgowski (SRB).
W celu utrzymania higieny, bardzo przydatny jest robot do czyszczenia ruszt, który pozbywa się obornika. Do obory można wstawić też czochradła automatyczne. Oba rozwiązania znacznie poprawiają higienę oraz dobrze wpływają na zdrowie krów.
To nie wszystkie rozwiązania, jakie można zastosować w zautomatyzowanych oborach. Ale te wyżej wymienione bardzo poprawiają proces hodowli krów. Opisane rozwiązania nie tylko usprawniają pracę, ale dobrze wpływają też na zwierzęta. Czasem krowy potrzebują więcej czasu, żeby przyzwyczaić się do nowych rozwiązań, ale kiedy to się stanie, dojenie ich jest o wiele łatwiejsze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana