Charakterystyka nawozów jesiennych
Jesień to jeden z newralgicznych okresów w uprawie roślin, kiedy szczególnie wymagane jest nawożenie. Po letniej eksplozji barw, gdy nasze oczy cieszyło bogactwo kwiatów i soczysta zieleń trawy, przychodzi czas na przygotowania do wymagającego sezonu zimowego. Czym dokładnie charakteryzują się nawozy jesienne, jakie mają znaczenie, skład i zastosowania w uprawie roślin?
Znaczenie nawozów jesiennych dla uprawy roślin
Jesień to wyjątkowa pora stanowiąca przejście pomiędzy sprzyjającymi letnimi warunkami a surowym chłodem zimy. Mroźne dni i noce to dla roślin ozimych i wieloletnich okres spoczynku. Aby trawy, byliny czy krzewy mogły z łatwością przezimować ten trudny czas i przetrwać do wiosny w dobrym stanie, wydając wtedy nowe pąki, kwiaty i owoce, potrzebują składników pokarmowych. Intensywne jesienne opady skutkują redukcją niezbędnych makro- i mikroelementów, dlatego tak ważne jest zastosowanie nawozów dostosowanych właśnie do warunków jesiennych. Dzięki nim posadzone rośliny będą zaopatrzone w potrzebne składniki, co korzystnie wpłynie na ich wegetację wiosną. Nawozy jesienne wykorzystuje się zarówno w celu przygotowania gleby do siewu nasion bądź sadzonek, jak i do nawożenia trawników, drzewek, krzewów czy innych roślin ozdobnych. W tym celu odpowiednio przygotowaną mieszankę należy równomiernie rozprowadzić na danym terenie, rozsypując i mieszając preparat z glebą.
Właściwości nawozów jesiennych
Nawozy jesienne powinny zawierać odpowiednio zbilansowane składniki, które zaspokoją potrzeby pokarmowe roślin w okresie zimowym, a także wczesną wiosną. W renomowanych sklepach ogrodniczych, czego przykładem jest firma POLAN, dostępne są zarówno nawozy uniwersalne, jak i przeznaczone do konkretnych typów roślinności, np. do trawników czy iglaków. Cechą charakterystyczną nawozów jesiennych jest brak bądź znikoma ilość azotu, który mógłby niepotrzebnie pobudzać rośliny do wzrostu. Ważnym składnikiem tego typu nawozów jest natomiast potas, który wraz z fosforem wpływa na zimotrwałość roślin, zwiększając ich mrozoodporność. Oprócz tego preparaty przeznaczone do stosowania jesienią zawierają dodatkowo składniki takie jak bor, miedź, mangan czy żelazo. Dzięki temu rośliny stają się bardziej odporne na mikroorganizmy chorobotwórcze, pleśni, grzyby i inne szkodliwe czynniki. Rośliny, którym zapewniono dostęp do składników pochodzących z nawozów jesiennych, lepiej się rozrastają i mają silniejszy system korzeniowy, a wiosną i latem prezentują się niezwykle efektownie, obficie kwitnąc i bujnie plonując.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana