Charakterystyka i zastosowanie bypassów ściekowych
Bypassy ściekowe to konstrukcje umożliwiające budowę tymczasowych obejść fragmentów linii kanalizacyjnych poddawanych remontowi. Budowa bypassu pozwala na wyłączenie z użytkowania danego odcinka kanalizacji, bez konieczności przerywania przepływu cieczy. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie przy wszelkich pracach inżynieryjno-budowlanych związanych z przebudową lub rozbudową istniejących linii kanalizacyjnych.
Kiedy budowa bypassów ściekowych jest niezbędna?
Budowa tymczasowego obejścia kanalizacji w postaci bypassu ściekowego jest niezbędna podczas wielu prac budowlanych lub remontowych w branży wodociągowej i kanalizacyjnej. W szczególności dotyczy to wszelkich robót związanych z koniecznością renowacji fragmentów linii kanalizacji sanitarnych, remontem obiektów przy oczyszczalniach ścieków lub modernizacją przestarzałych przepompowni. Montaż bypassu ścieków jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania danej jednostki w momencie przeprowadzania prac remontowo-budowlanych. Bypassy umożliwiają wyłączenie modernizowanego odcinka bez utraty jego funkcjonalności, zapewniając nieprzerwany transfer zużytych i zanieczyszczonych cieczy.
Jakie sprzęt jest wykorzystywany przy budowie bypassów ściekowych?
Montaż tymczasowego obejścia kanalizacji nie byłby możliwy bez specjalistycznego sprzętu oraz niezbędnych akcesoriów. Najważniejszym elementem każdego zestawu zawsze jest pompa do ścieków. W zależności od charakteru prac oraz indywidualnych potrzeb inwestora wykorzystywane są samozasysające pompy odśrodkowe lub pompy zatapialne. Przewagą modeli odśrodkowych jest brak ograniczeń w średnicy linii ssącej, przez co urządzenia te mogą obsługiwać większą liczbę projektów. W przypadku pomp zatapialnych istnieje ryzyko, że użycie większego modelu będzie niemożliwe przez zbyt wąski otwór we włazie stanowiącym wejście do zbiornika.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie UPRENT, oferującej wynajem pomp i sprzętu do odwodnień:
Specyfika odpompowywania ścieków, w których znajduje się duża ilość cząstek stałych oraz elementów zawierających części lepkie i włókniste, wymaga zastosowania pomp odśrodkowych o dużej wydajności i mocy. Wśród popularnych modeli warto wymienić pompy śrubowo-odśrodkowe czy pompy z wirnikami półotwartymi i zamkniętymi. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest wybór modeli hydraulicznych wspomaganych próżniowo, które gwarantują większą odporność na zatkanie.
Poza samymi pompami niezwykle istotny jest też dobór wysokiej jakości agregatów prądotwórczych odpowiedzialnych za zasilanie wykorzystywanych pomp oraz odpowiedniej armatury pompowej, na którą składają się linie ssawne i tłoczne, a także zawory, przepustnice, kosze oraz filtry.
Kompleksowa realizacja usługi budowy bypassów ściekowych
Prawidłowo wykonany montaż bypassów ściekowych wymaga odpowiedniego przygotowania, dostępu do urządzeń wysokiej jakości, a także wiedzy i doświadczenia, co jest niezbędne do właściwej instalacji systemu oraz odpowiedzialnego koordynowania projektem. Przy konieczności budowy tymczasowych obejść kanalizacji warto więc skupić się na poszukiwaniach renomowanej firmy, gwarantującej profesjonalne wykonanie usługi od projektu do kompleksowej realizacji. Tylko takie podmioty będą w stanie wykonać zlecenie w pełni fachowo i w wyznaczonym terminie. Jest to niezwykle istotne w kontekście bezpiecznego funkcjonowania fragmentu linii kanalizacyjnej poddawanego pracom remontowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana