Charakterystyka i sposób pozyskania wełny
Wełna, która jest znakomitym materiałem izolacyjnym, jest pozyskiwana z sierści owiec, lam, wielbłądów, kóz i królików. Jest ona znana od czasów starożytnych – pierwsze wyroby z niej datowane są na ok. 4000 lat p.n.e. W czasach Imperium Rzymskiego wełna wraz z lnem i skórą stanowiły podstawowy materiał odzieżowy. Co jeszcze wiemy o wełnie i jakie są sposoby jej pozyskiwania?
Krótka charakterystyka właściwości wełny
Wełniane włókno posiada kilka charakterystycznych cech, dzięki którym jest wykorzystywane do ocieplania budynków – uważa ekspert firmy transportowo-handlowej Luskar, która zajmuje się m.in. sprzedażą systemów izolacyjnych wykorzystujących wełniane produkty takich producentów, jak: Isover, Rockwool i Climowool.Należą do nich m.in.:
- doskonałe właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne,
- duża wytrzymałość mechaniczna,
- sprężystość i rozciągliwość,
- pochłanianie promieni UV.
Sposoby pozyskiwania wełny
Wełnę można pozyskiwać na kilka sposobów: Przez okresowe strzyżenie żywych zwierząt – termin i częstotliwość strzyży decydują o długości wełny, która warunkuje jej przydatność na przędze czesankowe charakteryzujące się wysokim udziałem długich włókien oraz ich równoległym ułożeniem. Na odrost takiej wełny u owcy potrzeba nawet 12 miesięcy. W Polsce stosuje się przeważnie strzyżenie mechaniczne (za pomocą maszynki elektrycznej) – jeden strzygacz jest w stanie w ciągu dnia ostrzyc około 100 owiec. Najlepszą jakością odznacza się wełna merynosowa uzyskiwana z merynosów – azjatyckich owiec, które w XVIII w. zostały sprowadzone do Europy. Jest ona bardzo miękka, puszysta, o bardzo cienkich włóknach, dzięki czemu wykorzystuje się ją do tworzenia butów, swetrów, skarpetek, odzieży sportowej oraz bielizny. Podczas obróbki skór w garbarniach – proces garbowania dzieli się na trzy etapy: operację warsztatu mokrego, garbowanie właściwe oraz wykończenie skór. W pierwszej części tego procesu, po dokładnym wymoczeniu skór zwierząt w solonej wodzie i odpowiednim wapnowaniu, odbywa się odwłosienie, czyli mechaniczne oddzielenie wełny od skóry. Ze skór zwierząt ubojowych oraz z odpadów powstających przy szyciu futer. Te sposoby pozwalają uzyskać wełnę skórną oraz futrzarską. Są one, podobnie jak w przypadku garbowania, wytworem ubocznym, który powstaje podczas innych procesów – związanych z obróbką skór oraz szycia odzieży, w tym przypadku futer.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana