Charakterystyka druku offsetowego
Metoda druku offsetowego jest bardzo chętnie wykorzystywana zarówno przez duże zakłady poligraficzne, jak i mniejsze drukarnie. Trudno się temu dziwić, gdyż technika ta gwarantuje wydajność, a także wysoką jakość wydruków. Dlatego też zleceniodawcy składający zamówienia w drukarniach tak często decydują się właśnie na druk offsetowy. Czym on się wyróżnia? Jakie ma zastosowanie? Wyjaśniamy.
Na czym polega druk offsetowy?
Podczas drukowania metodą offsetową główną rolę odgrywa cylinder, który jest obciągnięty gumą. To właśnie na niego jest przenoszony obraz z formy drukowej. Następnie wprost z cylindra farba trafia on na podłoże drukowe, czyli na papier.
Druk offsetowy dzieli się na arkuszowy oraz zwojowy. Ten pierwszy z nich polega na przenoszeniu farby z cylindra na płaskie arkusze. Natomiast podczas druku zwojowego obraz jest umieszczany na zwojach. Farba może być utrwalana poprzez wsiąkanie w podłoże – mówimy wtedy o druku „na zimno” – lub być podgrzewana i odparowywana, co określa się jako technikę „na ciepło”.
„Druk offsetowy stał się bardzo popularny wśród przedsiębiorców. Dzięki niemu można szybko i sprawnie wydrukować potrzebną ilość materiałów reklamowych. Ponadto koszty wykonania w ten sposób ulotek czy broszur nie są duże” – wyjaśnia ekspert z drukarni GRIST99.
Czym charakteryzuje się druk offsetowy?
Tym, co wpływa na popularność druku offsetowego, jest jego opłacalność. Wzrasta ona wraz z liczbą drukowanych arkuszy. Dlatego też offset sprawdza się zwłaszcza przy dużych nakładach. Ponadto technika ta zapewnia możliwość druku na różnych podłożach – zwykłym lub samoprzylepnym papierze, a nawet na kartonie. Obraz zawsze charakteryzuje się wysoką jakością, kolory są nasycone oraz intensywne. Drukując przy pomocy techniki offsetowej, można przygotowywać naprawdę duże formaty – większe niż SRA3. Na uwagę zasługuje także jego szybkość. Niewiele czasu potrzeba, aby stworzyć setki ulotek czy broszur. Za sukcesem metody offsetowej stoją jej wydajność, ekonomiczność, a także wysoka estetyka wykonywanych wydruków.
Gdzie znajduje zastosowanie druk offsetowy?
Druk offsetowy sprawdza się w przypadku większych nakładów. Dlatego w ten sposób drukowana jest prasa i różnego rodzaju periodyki – tygodniki, magazyny czy czasopisma. Dzięki niemu drukarnie mogą szybko opuszczać nakłady książek oraz podręczników. Technika ta jest też nieoceniona, jeżeli chodzi o produkcję materiałów reklamowych. Przy pomocy druku offsetowego wykonuje się ulotki reklamowe, katalogi, broszury, foldery czy gazetki promocyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana