Cechy dobrego drewna kominkowego
Posiadanie kominka w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowi dodatkowy system ogrzewania (szczególnie przydatny podczas ewentualnej awarii lub dużego spadku temperatury powietrza), ale stwarza też niepowtarzalny i przytulny klimat. Aby móc cieszyć się sprawnym kominkiem, należy palić w nim dobrym drewnem. Co wziąć pod uwagę wybierając drewno kominkowe – podpowiadamy poniżej.
Suchość drewna
Wybór właściwego drewna do palenia w kominku dla wielu osób nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na podstawowe parametry, który wpłyną na wielkość płomienia, czas palenia i ilość wytworzonego ciepła. Jeśli drewno jest bardzo suche – tym samym jest twarde i oddaje więcej ciepła (jest to tzw. kaloryczność drewna opałowego, czyli jego wydajność). Suche drewno kominkowe pali się dłużej, ale płomień ognia jest mniejszy – jest to więc rozwiązanie ekonomiczne (chociaż droższe). Mokre drewno kompletnie nie nadaje się do palenia w kominku – wytwarza duże ilości dymu, a małą ilość ciepła, na którym nam przecież zależy. Podobnie jak w przypadku zawartości kory (o czym poniżej), poszczególne gatunki drzew wykazują różne tempo przesychania. Jednym z bardzo szybko schnących drzew jest brzoza (proces ten zajmuje kilka-kilkanaście miesięcy), natomiast dąb suszy się nawet około 3 lat.
Zawartość kory i łupliwość
Warto pamiętać, że drewno posiadające dużą ilość kory ma mniejszą wartość opałową, więc warto wybierać drewno z mniejszą jej ilością. Jeśli drewno posiada dużą procentowość kory, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli go zakupić o wiele więcej. Różnice w zawartości kory w poszczególnych gatunkach drzew są dosyć znaczne – na przykład grab posiada jej około 7%, natomiast dąb – 23%. Duża ilość kory ma też inną wadę – mogą się w niej zalęgnąć owady, a także osadzić trociny i piasek. Parametr łupliwości nie ma zbyt wielkiego znaczenia, jeśli kupujemy drewno już porąbane na mniejsze kawałki. Inaczej sprawa wygląda, gdy drewno będziemy rąbać sami.
Kaloryczność
Kaloryczność drewna to cecha mająca wpływ na wydajność opałową, na którą z kolei wpływa gęstość suchego drewna. Podczas spalania drewna pochodzącego z suchych gatunków drzew zyskujemy niewielki płomień, ale oddający dużą ilość ciepła. Zyskujemy wtedy również dłuższy czas spalania. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ nie musimy kupować większej ilości drewna i nieustannie dokładać go do kominka. Wydajne drewno do kominika znajdziemy w dobrych tartakach, takich jak Korbex. Dzięki stosowaniu kalorycznego drewna możemy zaoszczędzić też miejsce – nie ma potrzeby składowania tak dużej ilości drewna twardego, jak ma to miejsce w przypadku drewna miękkiego. Podczas wyboru drewna opałowego warto kierować się właśnie przede wszystkim kalorycznością. Drewno powinno być wysokiej jakości, w przystępnej cenie i generujące dużą ilość energii. Szczególnie polecane jest drewno z grabu, buk, brzozy czy olchy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana